“Приїхали на позицію одного з батальйонів нашої бригади. Ще не встигли відчинитись двері машини, як нас із гавканням зустрів невеликий собака. Кличка – Пірат. Він тільки те й робив, що бігав і гавкав. Але це тривало до перших гучних вибухів. Тільки-но десь недалеко почало прилітати, собаку ніби підмінили. Він одразу кинувся до найближчого солдата, забився під стільчик, і з кожним прильотом, як дитина, тулився до ніг. Ніби щоб відчувати, що поруч є дорослий, який захистить. І ще він тремтів від страху, як людина. Взагалі, всі тварини тут демонструють цей рефлекс, безумовний і надійний: тільки чути гучний і різкий звук – навіть якщо це просто зачиняються дверцята авто, – вони відразу біжать в укриття”, - розповідає журналіст Віктор Біщук. Нині він військовослужбовець.
“З кожним прильотом, як дитина, тулився до ніг”
Історія Віктора увійшла до благодійної книги про порятунок тварин “Рятуючи чотирилапих (та людей) в Україні”, яку видала національна ініціатива
Save Pets of Ukraine від Kormotech.У збірці - надихаючі історії зі щасливим кінцем про котів, собак та їхніх власників, волонтерів.
“Іще у нас є Хаймарс Васильович, або просто Марсік. Собака, в якого від народження все склалося. Іще цуценям його забрали хлопці, які базувались по сусідству. До речі, так само як і його братів – Байрактара і Джавеліна. Як кажуть господарі, назвали Хаймарсом, бо коли він народився, ці РСЗВ почали з’являтись у нашому районі перебування.
Пса Рея підібрала на Сумщині військова з позивним Ракета. Потім він разом із її підрозділом рухався з Півночі на Схід України. Лікарі казали, що в Рея слабке серце. Ракета у прифронтовому місті витратила купу часу, грошей, щоб знайти ветеринара й вилікувати собаку. Зараз вона з ним, як із дитиною: вигулює, купає, заспокоює під час обстрілів. Через хворе серце собаці не можна хвилюватися. Після останнього обстрілу він кілька днів нічого не їв, схуд”, - продовжує Віктор Біщук.
Вразила військового історія пса Графа.
“Він - великий і гордий собака. Мабуть, бельгійська вівчарка. Господарі залишили його в одному з сіл, які були під загрозою окупації. Наші хлопці знайшли Графа прив’язаним, коли пес уже не мав сил навіть гавкати. Вигодували, вилікували. Тепер ходить із ними в наряди, на пости”, - розповів Віктор.
“Залишені собаки – це окрема велика і трагічна історія. Дуже часто бачили породистих, дорогих і колись доглянутих собак, яких господарі навіть не спустили з ланцюгів або не випустили з кліток, перед тим як виїхати. Тварини були доведені до такого відчаю і ступеня голоду, що, коли їх випускали, вони від нас, абсолютно чужих людей, не відходили. Бігли за солдатами, ночували перед хатами чи бліндажами. І таке враження, що найбільше прагнули навіть не їжі, а перебувати поряд з людиною. Як гарантії того, що усе гаразд.
Я бачив, як військові їздили за 50 кілометрів у районний центр, щоб за свої гроші купити чотирилапим шампунь від бліх, корм. Підібравши тварин маленькими, дорослі дядьки в пікселі бавлять і доглядають їх, як власних дітей. Беруть із собою під час передислокації. Сплять із ними в спальниках, на руках перевозять в машині та годинами заспокоюють під час обстрілів”, - зазначив Віктор Біщук.
Військові їздили за 50 кілометрів у районний центр, щоб за свої гроші купити чотирилапим шампунь від бліх, корм.
В мессенджери цілодобового безкоштовного сервісу вет-турботи Optimeal Expert 9100, створеного Kormotech, періодично надходять запити від військових, які знаходять поранених та хворих тварин на передовій - ветеринари допомагають полегшити стан тварини, використовуючи ті ліки та підручні засоби, які є в наявності у військових.
Під час війни на вулиці опиняються переважно домашні чотирилапі, зазначають у
Save Pets of Ukraine. Від початку повномасштабного вторгнення ініціатива змогла допомогти близько 300 тис. тваринам. Надали 1170 т корму. Віктор Біщук, журналіст. Нині воює на фронті
Хаймарс Васильович, або просто Марсік та пес Рей
Книга має на меті привернути увагу до безпритульних тварин в Україні, яких за останній рік стало значно більше.
Купити її можна на сайті Save Pets of Ukraine або через соціальні мережі. Усі кошти підуть на допомогу чотирилапим.
Українські військові рятують тварин