Тетяна Сила з Кропивницького в бізнесі понад 35 років. Має магазини дитячого одягу, взуття та іграшок.
"Коли 2014 року оголосили АТО, ми з чоловіком почали допомагати військовим. Спочатку тим, хто проходив підготовку на аеродромі "Канатове". Бійці жили там у наметах. Було дуже спекотно. Хлопці просили привезти води. Бо тієї, що їм видавали, не вистачало. Ми з чоловіком возили. Згодом знайомі почали нести нам чай, каву, печиво для бійців. Через три місяці хлопців з аеродрому відправили на Донбас, вони дзвонили нам, писали. Потребували одягу, оснащення. Закуповували своїми силами. Клали в посилки також бритви, засоби гігієни, для прання. Відправляли компанією "Нова пошта", – розповідає Тетяна Сила.
Відкрили штаб допомоги
Коли подружжя Тетяна й Сергій Сили вже не справлялися фінансово, звернулися до людей.
"Мене й фермера Гошу Мдзінарашвілі запросили на телебачення. Він грузин, але в Україні живе вже понад 20 років. Допомагав добровольцям, "Правому сектору". Розповіли, що наші військові потребують одягу та взуття. Після виходу передачі відкрила банківську картку – й люди почали перераховувати кошти. Закуповували за них все необхідне. Чоловік відвозив хлопцям у зону АТО. Я декілька разів теж їздила", – згадує Тетяна.
Грошима підприємцям допомагають друзі, знайомі та просто небайдужі люди. Підключилися іноземці.
"Двічі приїжджали німці, привезли лопати, кирки, продукти, 150 кілограмів воску для окопних свічок. Недавно були японські кореспонденти, допомогли коштами. Щодня з чоловіком їздимо по посилки. Їх передають перевізниками волонтери з-за кордону. Нещодавно отримали нові колеса для бійців у Бахмуті. На передову передаємо все, що просять. Купили для розвідки генератор за 12 тисяч гривень. Я не реєструвалася як волонтер. Тому виходить, що ми є добровольцями", – додала Тетяна Сила.
Відправили на передову 18 автомобілів баггі
Закуповуємо тканину, нитки, одяг, взуття, миски, відра, лопати, скоби, цвяхи, дрони, тепловізори, ноутбуки, колеса
Після повномасштабного вторгнення подружжя відкрило штаб допомоги. Місто виділило для нього приміщення колишньої стоматології.
"Тут 25 кабінетів, усі зайняті. Нам постійно допомагають 13 добровольців, усім за 60 років. Є й молодші, прибігають на кілька годин допомогти. Плетемо сітки, перешиваємо старі матраци, оновлюємо на них обшивку. З великих подушок робимо маленькі, щоб військовим було зручно брати їх із собою. Шиємо прапори, каримат, ковдри, футболки, термобілизну, хутряні шкарпетки. Закуповуємо тканину, нитки, одяг, взуття, миски, відра, лопати, скоби, цвяхи, дрони, тепловізори, ноутбуки, колеса.
В'ячеслав Скічко з Черкас мав меблевий бізнес. Коли почалися воєнні дії на Донбасі, почав волонтерити.
"На початку АТО мій працівник пішов добровольцем у батальйон "Черкаси". Купили йому все, що було потрібно. А потім почали допомагати й підрозділу. Тоді було потрібне все: відра, місткості для води, ліхтарі, намети, інструмент, оптика. Бо, крім форми та автомата, у хлопців не було нічого. Усе, що купували, зберігали в меблевому цеху, моєму гаражі. Певний час поєднував волонтерство й бізнес. Отримував дуже багато прохань про допомогу для фронту від нових підрозділів і військових частин. Постало питання вибору. Розумів: щоб ефективно забезпечувати хлопців, треба гарувати цілодобово й без вихідних. Порадився з дружиною й передав бізнес напарнику Гоші Меділяну. Згодом фірма перестала існувати. Бо він і мій працівник Рома Внуков пішли добровольцями на війну й загинули в Попасній", – розповідає Владислав Скічко. Нині він є координатором волонтерської громадської організації "Наш батальйон".
Після повномасштабного вторгнення почали доставляти допомогу по всьому фронту.
"Більшість іде туди, де точаться найтяжчі бої, – в район Бахмута, Ямполя, Курахового, в бік Авдіївки, Вугледара. Головне, щоб були кошти. Бо рік минув – і все повторюється, як було 2015 року. У людей поступово починає зникати інтерес до війни. Заспокоюються, думають: сюди ж не прилітає. Мовляв, іще пару місяців - і війна закінчиться. Збори по коштах впали разів у десять. Шукаємо співпраці з діаспорою, тими, хто виїхав за кордон. Основні потреби – квадрокоптери, оптика, електроніка, сухі пайки, тактична медицина. Плетемо сітки, шиємо сумки й рюкзаки бойового медика, комплектуємо медикаментами. Передаємо на підрозділи”, – говорить Скічко.
Відправили на передову 18 автомобілів баггі. Це легкі й тактичні машини для бездоріжжя. Переоснащення замовляють на СТО із ВАЗ-2108 та ВАЗ-2109.
В'ячеслав Скічко та переоснащений автомобіль для потреб військових
Придбали 13 машин, комплектуємо аптечки. Люди несуть продукти, фермери дали пів тонни меду. Підприємці з ринку забезпечують лимонами. Готуємо енергетичні батончики. Минулого літа у штабі квасили огірки, помідори, капусту, яблука, робили салати з перцю", – каже Тетяна Сила.
Тетяна Сила разом із військовими та волонтерами штабу допомоги в Кропивницькому