Кішку Димку повернули господарям
Актуальними проблемами для прифронтових територій називають: відсутність електроенергії, води, газу, програм стерилізації тварин, поширення інфекцій. Складно придбати корм, бо зруйновані виробництва, закриті магазини, за даними дослідження Save Pets of Ukraine від
Kormotech. Є проблеми з доставкою їжі для тварин через блок-пости. Бо у волонтерів часто відсутні документи, які б підтверджували потребу перетину лінії розмежування.
«Наш притулок був розташований в районі П’ятихаток. Було близько 300 собак і 80 котів. Коли почалася повномасштабна війна, його частково розбомбили. Довелося екстрено евакуювати тварин. Їх прийняли за кордоном різні організації. Далі щодня до нас надходили заявки про допомогу в порятунку та евакуації тварин із мікрорайону Салтівка, а пізніше з Харківської, Донецької та Луганської областей. Масово зверталися власники тварин, військові», - розповіла Ярина Вінтонюк, представник комунікації з іноземними донорами та пресою громадської організації «Порятунок тварин Харків». Вона існує понад 7 років. Раніше займалися міськими безпритульними тваринами.
За рік війни команда притулку евакуювала 9 518 тварин.
«Зараз орендуємо конюшню. Окрім 300 собак, у нас уже близько 500 врятованих котів. Ми виділили місце, куди можуть приходити люди, військові, діти та спілкуватися з котиками. Шукаємо тваринам нових власників, притулки як в Україні, так і в Європі. Транспортуємо тварин. В жовтні відкрили власну клініку. Там отримують лікування близько 300 тварин щомісяця. Нам допомагають наші друзі партнери : німецька організація PETA DEUTSCHLAND та американсько-українська Nova Ukraine. І звичайні люди, які підтримують грошима, речами, ліками», - каже Ярина.
Під час війни запит на усиновлення тварин менший, ніж на евакуацію. Наприклад, багато людей не можуть взяти до себе тварину, бо власники орендованого житла не дозволяють.
«Це велика проблема. Бо тварини, як і люди, переживають стрес. Щоб собака чи кіт могли відновитися, їм потрібна сім’я. Ми намагаємося забезпечити тваринам найкращі умови утримання, харчування та лікування. Але для них потрібні домашні умови. Розкажу історію кішки Димки. Приїхали в Бахмут по тваринку, про яку нам повідомили на гарячу лінію. До нас підійшла жінка: «В мене є кішка. Її господарі виїхали в Київ. Я не можу до них подзвонити, бо в Бахмуті немає зв’язку. А в холодній квартирі кішка не виживе».
Ми забрали Димку, дорогою я подзвонила за тим номером. Кажу, що в нас їхня кішка і ми можемо її привезти в Київ. Жінка була дуже вражена: «Це неймовірно, Боже, такого не може бути». Нас зустріла бабуся із 10-річним онуком Денисом. Виявилося, що це його кішка. І впродовж 9 місяців він рахував дні, скільки вже не бачить Димку. Бабуся йому подзвонила в школу: «Денисе, вгадай, хто до нас їде?». Хлопчик перерахував усіх родичів, знайомих і не міг припустити, що це може бути його кішка. Коли ми привезли тварину, він її обійняв. Димка його впізнала і не злазила з рук.
Від розлуки страждають і тварини, і люди. Багато кажуть, от як могли залишити домашнього улюбленця. Коли людина в стані шоку, ніхто не знає, як вона може себе повести. Коли повертається до господаря улюблена тварина, якась частинка душі відновлюється. Тому це дуже важливо як для людей, так і тварин», - наголошує Ярина Вінтонюк.
Команда цієї організації вивозить тварин з Торецька, Курахового, Часового Яру, Костянтинівки, Вовчанська, Куп’янська та прикордонних сіл з РФ.
«Були шиншили, кролики, морські свинки, свійські тварини. Важко було ловити кіз. А потім хлопцям підказали, що треба знайти головну і вся отара піде за нею. Був навіть вовк із мінізоопарку. Він розташовувався поряд з екопарком Фельдмана, звідки ми теж вивозили тварин. Там була сіра зона, не відомо чи заміновано. Знайшли безпечну дорогу, але під'їхати на машині близько все одно не було можливості. Половина тварин — асоціальні. Їх присипали та несли до авто на руках. Серед них був і вовк. Тепер маємо заявку від зоомагазину з Костянтинівки, потрібно евакуювати тисячу декоративних рибок», - додає Ярина Вінтонюк.
Під час повномасштабної війни зусилля керівників притулків і зооволонтерів спрямовані у двох напрямках – пошук ресурсів та оптимізація їх використання, зазначається в дослідженні
Save Pets of Ukraine від Kormotech. Дехто з зооволонтерів після початку війни офіційно оформили притулок, щоб розширити доступ до допомоги. Менші притулки – найняли додаткових працівників, які зосередились на пошуку донорів, благодійників в Україні та за кордоном.
Також зоозахисники ініціюють збори коштів серед населення, організовують просвітницькі заходи. Створюють і активно розвивають сторінки притулків у соцмережах, щоб привернути увагу до потреб певних тварин. Розповідають підписникам історії чотирилапих.