СПЕЦПРОЄКТ
Україна стала найбільш замінованою країною світу
Минув рік повномасштабної війни. Починаючи з 24 лютого 2022 року життя кожного українця змінилося. Ворог планував швидко захопити Україну. Але зустрівся з шаленим опором її громадян. Уся нація згуртувалася заради єдиної мети - Перемога
Українські розробники працюють над створенням костюма сапера
Україна ввійшла до списку найбільш замінованих країн у світі. Забруднено третину країни, за попередніми оцінками. Від початку повномасштабного вторгнення РФ сапери знешкодили 334 834 одиниці вибухонебезпечних предметів, 2 891 кг вибухових речовин. Зокрема, 2 194 авіаційні бомби. За прогнозами, на повне очищення від мін усіх територій знадобиться не менше 10 років.

“Через російську агресію Україна стала однією з найбільш забруднених мінами й снарядами країн у світі. Гуманітарне розмінування є першим етапом відновлення деокупованих територій і дає можливість почати відбудову житла, критичної інфраструктури”, – заявив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Найбільш розповсюджені – різні види протипіхотних мін, мінометні та протитанкові міни, артилерійські, танкові снаряди, різні види ручних гранат. На небезпечну знахідку можна натрапити на вулицях населених пунктів, дитячих майданчиках, у лісах, полях, на узбіччях доріг. Ворог встановлює “розтяжки” на подвір'ях, біля вхідних дверей у багатоповерхівках. Мінують предмети, які можуть зацікавити дорослих та дітей: мобільні телефони, аптечки, продукти, дитячі іграшки тощо. Фіксують випадки мінування тіл загиблих, залишеної військової техніки.
Актуальна карта мінного забруднення на час виходу публікації. Джерело
На сьогодні обстежено територію площею близько 80 939 га, за даними Державної служби з надзвичайних ситуацій. Найчастіше піротехнічні підрозділи працювали: в Харківській області 15659 разів, на Київщині – 7287, Чернігівщині – 4376, Донеччині – 4229, Миколаївщині – 3783, Херсонщині – 3510, Сумщині – 1747, Черкащині – 1083 рази.
На початок вторгнення у ДСНС було 100 піротехнічних відділень – понад 600 осіб, які дислокуються у кожному регіоні України. За рік повномасштабної війни штат збільшили на 563 особи, за даними звіту держслужби. До складу піротехнічних підрозділів ввели посади фельдшера-сапера та водія-санітара.

У рамках реалізації заходів протимінної діяльності ДСНС співпрацює з різними країнами та міжнародними організаціями, серед яких: ООН, ОБСЄ, НАТО, Женевський міжнародний центр з гуманітарного розмінування, центри розмінування Данії, Франції, Хорватії, Естонії, Швейцарський центр протимінної діяльності, благодійна некомерційна організація THE HALO TRUST. Україна отримує допомогу від США, Канади, Великої Британії, Данії, Норвегії, Естонії, Австрії, Польщі, Японії, Швейцарії, Швеції, Словаччини. Зокрема, США виділили $91,5 млн на допомогу в розмінуванні. Євросоюз – 1 млн євро. Міжнародні партнери передають у вигляді гуманітарної допомоги автотранспорт, обладнання для пошуку вибухонебезпечних предметів, спорядження, засоби захисту. Також навчають розмінуванню українських військових.
Мінометні міни
Зустрічаються калібру: 60 мм, 82 мм та 120 мм. Призначені для знищення живої сили та техніки. Снаряд, який не спрацював, може знаходитися у ґрунті на глибині близько 1 м.
Ручні гранати
Невеликого розміру, комплектуються запалами дистанційної або ударно-дистанційної дії. Часто використовуються для встановлення розтяжок.
Протипіхотні міни осколкової дії
Встановлюються на поверхні або у товщі ґрунту, на розтяжку. Деякі міни (ОЗМ-72 або ПОМЗ-2М) на вигляд як сталеві банки. Є випуклі прямокутні, круглі, з механізмами самоліквідації.
Протитанкові міни фугасної дії
Встановлюються на поверхні або у товщі ґрунту. Споряджаються різними типами вибухників: натискної дії та тими, що працюють за принципом зміни електромагнітного поля – спрацьовують від металевих предметів, які знаходяться поряд.
Протипіхотні фугасні міни
Переважно встановлюються на поверхні або у товщі ґрунту, маскуються. Натискної дії. Можуть використовуватись разом із мінами-пастками.
Небезпечна робота
Представники міжнародних організацій відзначають високу професійність українських саперів. Але наголошують на важливості використання сучасного захисту.

“В Україні сапери або шукають міни на територіях, де ведуться воєнні дії, або розміновують уже звільнені території. Костюми для розмінування бувають двох типів. Перший – важкий та кремезний. Він використовується для коротких операцій по знешкодженню або евакуації виявлених вибухових пристроїв. Захищає як від уламків, так і вибухової хвилі. Щоб одягнути подібну конструкцію, знадобиться допомога кількох людей. Працювати у такому споряджені можна буквально пів години. Воно незручне, жарке. Інший тип – легкий костюм пошуковця. Таке спорядження може захистити сапера від уламків і частково – від вибухової хвилі. Потреба у легких костюмах надвелика”, – розповіла Gazeta.ua Анастасія Макова, директорка зі стратегічного розвитку компанії "Українська Броня"
Високомолекулярний поліетилен працює не лише завдяки здатності витримувати великі сили деформації, а й завдяки нашаруванню. Уламок може пробити кілька шарів матеріалу, далі застрягає в них.

“У плитах керамічний композит викладений гексагонами для кращого розподілення енергії та локалізації руйнування. Уламок чи куля занурюється у кераміку, яка починає розсипатися наче пісок. Від невеликої дірочки, куди увійшла куля, починає розходитися конус руйнування. Тоді на полімерну основу тисне не маленький отвір від кулі, а велика основа конуса руйнування. Відповідно, енергія зіткнення розподіляється ще краще. Далі уламки зупиняє пресований надвисокомолекулярний поліетилен. Щоправда, є зворотній бік – може деформуватися. Але деформація не має перевищувати 25 мм (за американським стандартом NJI – 45 мм). Інакше людина ризикує померти від заброньової травми.
“У сучасних бронежилетах зазвичай балістичні плити розташовані спереду в зоні найбільш життєво важливих органів та на спині сапера. Вони зроблені з кількох шарів технологічних матеріалів. Один з них – керамічний композит. Це матеріал, в який під час виробництва додається посилювач, який робить кераміку більш міцною. Зазвичай це карбід кремнію або оксид алюмінію. Тоді балістична кераміка набуває надзвичайної твердості – 9-10 пунктів за шкалою Мооса. Порівняно з нею, кулі та уламки м’які. Водночас керамічний композит залишається крихким матеріалом, що є беззаперечною перевагою, оскільки саме ця властивість дозволяє трансформувати кінетичну енергію та зупиняти кулі. За основу плити використовують протиуламковий захист, зроблений із сучасних полімерних матеріалів. Вони мають певну надміцну молекулярну структуру, яка дозволяє гасити енергію уламків. На вигляд як звичайна напівпрозора плівка. Однак, це найміцніша "тканина" у світі.

Крім того, що нитки накладені одна на одну, вони ще й заламіновані спеціальним чином на виробництві. На виході маємо м‘яку та легку теплопровідну плівку з надвисокомолекулярного поліетилену. Варто зазначити, що цей матеріал на 20% легший за арамід”, – пояснила директорка зі стратегічного розвитку компанії "Українська Броня".
З-за кордону нашим військовим передавали як важкі, так і легкі костюми. Також в Україні є власні розробки бронезахисту.
Зазвичай це щось схоже на 1-й та 2-й клас захисту від уламків. За державним стандартом, броня 1-го класу має втримати принаймні половину уламків, що потрапили в неї на швидкості до 500 м/с, 2-го – до 645,5 м/с. У західних аналогах костюмів сапера трапляється більш щільний протиуламковий захист – до 800 м/с. Водночас завжди потрібен баланс між захистом та зручністю у використанні, наголошують розробники засобів захисту.
В польових умовах значно легше врятувати бійця, коли куля пройшла навиліт, ніж військового з внутрішньою кровотечею. Якщо заперешкодна дія перевищує норму, балістична плита чи бронежилет не пройде сертифікацію. Але у якісних балістичних плит, від надійного виробника, цей показник у межах норми і не становить загрози для здоров’я”, – зазначила Анастасія Макова.
Саперам здебільшого доводиться працювати в армійських бронежилетах, які складаються з плитоноски, модулів із м’якої броні на шию, живіт і пах.
“Цього недостатньо. Потрібен додатковий захист, який максимально захищатиме всі частини тіла – насамперед ділянки, де близько до шкіри розташовані великі артерії. Зокрема там, де руки та ноги приєднуються до тулуба. Ураження у велику стегнову артерію – це смерть за 2 хвилини. У правильних костюмах зазвичай є додатковий захист на руки та ноги. При цьому він повинен бути зручним, щоб сапер міг без проблем рухатися – ставати на коліна, сідати, лягати. Надзвичайно важливий параметр – вага. Наприклад, у спорядженні вагою 9 кг без шкоди для здоров’я можна провести 5 годин, свідчать дослідження Харківського університету внутрішніх справ. У спорядженні вагою 12 кг – 2 години. Велика вага, яка погано розподілена по тілу, призводить до захворювань судин та опорно-рухового апарату”, – каже Анастасія Макова.
  • +41% площі захисту
  • Захищає сонні артерії, горло
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 0,9 кг
Захист шиї
  • +12% площі захисту
  • Захищає шлунок, кишківник
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 6х3 стропи PALS
  • 0,45 кг
Захист живота
Захист ключиць
  • +16% площі захисту
  • Захищає артерії, легені й серце зверху
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 0,3 кг
  • +37% площі захисту
  • Захищає руки, артерії, серце та легені збоку
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 0,8 кг
Захист плечей
  • +16% площі захисту
  • Захищає пах, сечовий міхур
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 6х1 стропа PALS
  • Кишеня
  • 0,45 кг
Захист паху
  • +12% площі захисту
  • Захищає великі стегнові артерії, пах знизу
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 0,75 кг
Захист стегон зсередини
  • +22% площі захисту
  • Захищає великі стегнові артерії, пах збоку
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 1,2 кг
Захист стегон ззовні
  • +26% площі захисту
  • Захищає нирки, поясницю
  • Броня з НВМПЕ
  • Захист рівня 2 за ДСТУ
  • Cordura® 500D з антиінфрачервоним покриттям
  • 2 ряди строп PALS
  • S|M: 1 кг; L|XL: 1,15 кг
Розвантажувальний пояс
Базовий костюм сапера має включати бронежилет, що захищатиме груди та боки. Також модулі для захисту шиї та ключиць, передпліч та верхньої частини стегон, живота і паху. Додатково можуть бути модулі для захисту голови, нижньої частини рук, рукавиці, візори, шоломи.

У легкому спорядженні сапера-пошуковця використовується звичайний балістичний шолом, але з протиуламковим візором. Йдеться про прозорий міцний щит, що захищає обличчя. У шоломах є спеціальна система коригування по розміру голови, яка передбачає певний діапазон. Важливо, щоб він не прилягав до голови. Навпаки, повинен мати досить велику відстань до черепа, щоб захистити його від ударів. Усередині шоломи оснащені двома шарами спеціальних подушечок з якісної memory піни, яка використовується у дорогих матрацах. Цей матеріал приймає форму голови.
Оснащення сапера:
“На початку повномасштабного вторгнення в Україну завезли або виготовили багато металевих плит. Вони сертифіковані, тримають кулі та уламки. Проблема - у вазі та випадках ймовірного рикошету. За стандартами цей показник не перевіряється. Плита з сучасних керамічних композитів та полімерів у середньому розмірі в 4-му класі захисту за ДСТУ важить 2,4 кг. Аналогічна сталева удвічі більше — від 3,5 до 4 кг. Друга проблема – у взаємодії з уламками чи кулями. У матеріалів є два варіанти, як відреагувати на зіткнення з кулею чи уламком – деформація та руйнація. Кераміка, наприклад, руйнується. А сталева бронеплита деформується. У ній утворюється вигин, і уламки кулі, яка потрапила у сталеву плиту, не занурюються в сталь. Вони розлітаються паралельно поверхні. Тобто летять в обличчя, руки чи бійців поруч. Сталева плита більш травматична, ніж технологічний балістичний захист. Насправді це старі радянські стандарти. В НАТО вагу спорядження прописують до грамів. Вдосконалюють конструкцію, використовують інноваційні матеріали. Зокрема, кераміка та м'яка броня використовується ще з середини 70-х років.
Крім того, сучасні плити вигнуті як у вертикальній, так і горизонтальній площині. Тому вони щільно прилягають до тіла. Сталева ж плита вигнута тільки по вертикалі", – пояснює директорка зі стратегічного розвитку компанії "Українська Броня".

Велике значення має розмір балістичного захисту. Існують плити в розмірах від S до XL, за стандартами НАТО. Балістичний захист підбирається індивідуально за розміром, як звичайний одяг. Проте, у випадку бронезахисту – розмір має набагато більше значення. Замала плита не гарантує повноцінного захисту. Є ризик потрапляння уламків, куль у відкриті частини тіла. Завелика плита – це збільшене навантаження та обмежена рухливість бійця. Балістичний захист повинен щільно прилягати до тіла, обов’язково регулювати під власні параметри. Наприклад, має бути зручним зведення рук, коли плита важка – може заважати. Це актуально не так для саперів, як штурмових бійців. При швидкій ходьбі чи бігу в погано відрегульованому за розміром бронезахисті відбувається вібраційне навантаження. Військовий швидше втомлюється, це додаткове навантаження на хребет.
Типи плит балістичного захисту
“Виробники, переважно, пропонують плити 25x30 см для людей зі зростом 180 см. Але ми всі різні. Тобто для людини зі ростом 160-170 см носити плиту розміру М недоцільно. Крім того, що це незручно, додатково відбувається виснаження бійця через зайву вагу.

Жінка з обхватом грудей 70-75 см, що є дуже поширеним параметром, просто не зможе звести руки з плитою завширшки 25 см. Це ж стосується худорлявих чоловіків. Розробляємо окремий бронежилет для жінок. Через анатомічні особливості неможливо щільно притиснути бронеплити до жіночого тіла. Робимо захист, який заходитиме на боки. Він матиме виточки за типом жіночої кофти, але всередині буде зручна та легка мʼяка броня для наших захисниць ”, – ділиться Анастасія Макова.
Комплект бронезахисту саперів, що використовує НАТО, коштує від $10 тис. Шляхом використання різноманітних композитів, дизайнів, матеріалів чи модулів ціна може зростати. Є зразки по $15 тис. Разом із шоломом та візором обійдуться в $20-25 тис.

“В Україні були спроби розробити власні костюми сапера. Вони також недешеві. Те, що можна знайти вже зараз, коштує пів мільйона гривень. Ми, як розробники, маємо на меті зробити комфортний, достатньої міри захист із притомною ціною. Очікуємо, що вартість вдасться знизити щонайменше втричі – не більше $5 тис. Поки, на жаль, деякі сапери з фронту ходять на завдання в російському полегшеному штурмовому костюмі. Він виглядає як купа вати. Але це єдине, що маємо зі збільшеною площею захисту тіла і в чому можна працювати близько до нуля. Є імпортні зразки захисних костюмів, але їх дуже мало. Однозначно, українцям потрібно створити власний якісний костюм сапера”, - підсумувала Анастасія Макова.
На фото - частковий бронекостюм та шолом компанії "Українська Броня"
Чотирилапі бойові побратими наших захисників виконують надважливу роль на передовій. Їм доводиться працювати в складних і небезпечних умовах. Спеціалісти ДСНС разом із собаками виїжджають на місця вибухів, розмінувань, виявлення підозрілих предметів та розбір завалів після влучань ракет, повідомлень про загрозу вибуху та профілактичних перевірок об'єктів на безпечність. Собаки-сапери допомагають і значно прискорюють процес розмінування, тим самим рятуючи життя людей. Працюючи у таких небезпечних умовах, вони самі потребують засобів захисту.
“У прифронтовій зоні працюють не лише люди, а й наші чотирилапі побратими. Усі вони потребують захисту. Тому ми розробили спорядження, яке дозволяє рятувати братів наших менших, які дуже допомагають”, – розповіла директорка зі стратегічного розвитку компанії "Українська Броня" Анастасія Макова.
Захист для чотирилапих друзів
На одному з етапів до компанії звернулись прикордонники із запитом розробити амуніцію для тварин, щоб не заважала їм рухатися та захищала від травмувань. Це і спонукало створити бронежилети для військових-чотирилапих, аналогів виробу в Україні досі немає.

Також шили захист для пошукового загону "Антарес". На його рахунку десятки знайдених людей: живих і тих, хто, на жаль, загинув. Ці чотирилапі рятували людей у Дніпрі з-під завалів багатоповерхівки після влучання ракети.

Бронежилет для службових собак складається з двох модулів. Перший – захист нижньої та бічної частини тулуба. Другий – захист навколо шиї. На спині є вентиляція, оскільки броня підвищує температуру тіла. Для чотирилапих також існує розмірна сітка засобів захисту – від S до XL.
Українська Броня™ – виробник бронежилетів, балістичних шоломів, легких пресованих і композитних керамічних бронеплит, тактичної амуніції.

У 2014 році під час Революції Гідності група однодумців зрозуміла, що засобів захисту в Україні катастрофічно не вистачає. Виготовила перші кілька десятків бронежилетів, а згодом розгорнула власне виробництво сучасного технологічного бронезахисту.

Впродовж 9 років бронезахисту від "Української Броні" довіряють державні органи й військові структури, спецпідрозділи й служби правопорядку України, а також воїни ЗСУ.

Від початку повномасштабного вторгнення в компанії орієнтовані на гуртування й взаємопідтримку. Доки вистачало запасу "міцності" на ведення волонтерської безприбуткової діяльності, компанія встигла виготовити на власних потужностях, а також поставити в Україну за собівартістю понад 50 тисяч комплектів сучасного бронезахисту для українських військових, медиків, волонтерів, журналістів.
Над спецпроєктом працювали:
Матеріал підготовано за підтримки:
Маргаріта ДИКАЛЮК Авторка
Олексій СКОПНЕНКО Продакшн
Оксана МИШОПИТА Креативна продюсерка
Мирослава БОНДАРЕНКО Редакторка
Рада КІШКА Дизайнерка