Лікарям доводиться працювати в складних умовах. Палати для пацієнтів і операційні облаштували в підвальних приміщеннях, коридорах першого поверху. Не всі приміщення були в належному стані. За кошти ЮНІСЕФ протягом перших двох місяців воєнного стану зробили ремонт в укриттях чотирьох лікарень. Ще 18 перебувають на стадії реконструкції.
Більше тисячі закладів охорони здоров'я – перинатальні центри, пологові будинки, дитячі лікарні, центри первинної медико-санітарної допомоги – отримали від Дитячого фонду ООН гуманітарну допомогу. Це дало можливість надати якісні медичні послуги для понад 5 млн дітей і жінок.
“До нас доставляли новонароджених із пологових будинків столиці, Київської та сусідніх областей. За перші 60 днів прийняли понад 100 нових пацієнтів. Була трійня, яка народилася у Чернігові. Маму з доньками вдалося евакуювати з міста 20 березня. Одна із новонароджених дівчаток не могла самостійно дихати. Наразі діти здорові. Вдалося врятувати ще одного новонародженого з Чернігова — хлопчик із двійні. На жаль, його брат помер. Гордій був киснезалежним, важив 1 кілограм 200 грамів. Щоб врятувати життя дитини, його попри обстріли вдалося доправити до відділення інтенсивної терапії новонароджених. Хлопчика під'єднали до апарата штучної вентиляції легенів. У нас Гордій пробув 11 місяців, пережив дві операції. Навчився самостійно дихати, харчуватися”, – розповіли в пресслужбі Національної дитячої спеціалізованої лікарні “Охматдит”.
Лікар-інтерн, педіатр “Охматдиту” Катерина Пономаренко живе у селі Гаврилівка Бучанського району, що за 38 км від Києва. Під час обстрілів в будинку лікарки повибивало вікна. Вона жила у підвалі дитячого садка.
“Торік 27 лютого мені довелося приймати пологи у 22-річної жінки, яка народжувала вперше. До речі, для мене це також були перші пологи. Під час навчання я проходила практику в пологовому будинку. Процес пологів бачила, але безпосередньої участі не брала”, – згадує Катерина Пономаренко.
“Зі мною ще була медсестра, яка працює у поліклініці при педіатрі. 27 лютого їй зателефонував батько породіллі. На той момент мобільний зв'язок ще був, але дуже поганий. Як виявилося перейми у жінки почалися о 12 ночі. Швидка через бойові дії приїжджати відмовилася. Вагітна жила на сусідній вулиці від нас. Пологи прийняла вдома у вагітної о 10 ранку. Ще дві години робила масаж матки. В цілому все пройшло без ускладнень. Народився здоровий хлопчик Давид.
Через два тижні сім’ї вдалося виїхати в Черкаську область. Акушерка, яка згодом оглядала маму, була шокована наскільки все добре минуло у таких складних умовах. Місцевий педіатр попросив документи на дитину. Я від руки написала розписку, що прийняла пологи. Зараз хлопчик уже зі всіма необхідними документами. Батьки мене запросили стати його хрещеною”, – говорить Катерина Пономаренко.
У день, коли педіатр допомогла з’явитися на світ новому життю, довелося попрощатися з іншим.
“Обстріляли гаражний кооператив, де ховалися люди. Там була сім’я – мама, тато та 5-річний син. Чоловіка з дитиною привалило плитою. Мама привезла дитину до нас у підвал. На жаль, хлопчик помер. Ми його поховали”, – додала лікарка.