«Хороша співпраця держави та приватної медицини – відкриття приватних практик на первинці. Тобто сімейний лікар створює невелику амбулаторію, або хаб. Це діючий механізм, який точно треба використовувати. Якщо говорити про високоспеціалізовану медичну допомогу – поранення військових, реабілітація, оперативні втручання, повертаємося до питання грошей. Вартість послуг, яку оплачує Національна служба здоров'я України (НСЗУ), для великих приватних медичних закладів, на жаль, наразі не є конкурентною. Комунальні медзаклади покривають витрати на комунальні послуги, обладнання та технології коштом місцевих, іноді центрального бюджету. Приватні заклади роблять це власним коштом, тому конкуренція не є справедливою. НСЗУ в формуванні вартості медичних послуг виходить із бюджету, який закладений на сферу охорони здоров’я. Останній, очевидно, не є достатнім. Він має наближатись до 5 відсотків ВВП країни. У 2022 році цей показник наближався до 3 відсотків. Для залучення приватного медичного сектору до розширення співпраці з НСЗУ може бути перспективним введення співоплати пацієнтів. Наразі ведуться консультації на рівні комітету Верховної Ради та пошук можливого рішення», – додає Брикульська.
«Проєкти міжнародної технічної допомоги заходять в Україну переважно через державні структури – уряд, ради при урядових структурах. Фактично органи виконавчої влади стають розпорядниками міжнародної допомоги. Вони можуть визначати, куди спрямувати кошти. Однак приватна медицина поки залишається осторонь. Отримана допомога розподіляється між закладами державної та комунальної власності. Під час війни бізнес як ніколи потребує підтримки. Адже це підприємці, які насамперед наповнюють бюджет шляхом сплати податків», – наголошує Олена Єщенко.
За словами голови Асоціації приватних медичних закладів Олени Єщенко, з квітня у розробці тарифів НСЗУ на наступний рік вперше братимуть участь робочі групи, які представлятимуть приватні заклади.
Попри це приватні клініки з перших днів війни надають допомогу військовим, оперують поранених, закривають потреби по медикаментах для бійців ЗСУ. Наприклад, медична мережа «Добробут» співпрацює з патронатною службою «Янголи Азову». Загалом, у «Добробуті» з вересня 2022 року до 29 березня 2023-го пролікували стаціонарно та амбулаторно 345 бійців «Азову».
«Ми повноцінні гравці медичного ринку. Неодноразово пропонували на розгляд та зверталися до керівництва державних інституцій (міністерство, комітети) щодо внесення поправок у законопроєкт стосовно співоплати. Так, наприклад, працюють страхові компанії. Насправді, все прозоро. Пацієнт розуміє, що може отримати якісну допомогу в приватній клініці, але сплатити за неї частину вартості. Іншу частину покриють тарифи НСЗУ. Тоді у людини буде вибір, до якого медичного закладу звернутися. Однак зараз навіть пораненим військовим досить важко потрапити на лікування до нас. Це при тому, що допомога для них безоплатна. Улітку бійцям доводилося брати відпустку, щоб оперуватися.
Ми зустрічалися з військовим керівництвом, розповідали про наші можливості, показували операційні, знайомили з лікарями. Маємо навіть окремо виділені корпуси для військових, щоб вони не перетиналися з цивільними пацієнтами. Поки ж, все одно, не беремо участі в евакуації. Тільки за домовленістю з конкретними командирами військових частин», — говорить операційний директор лікувально-діагностичного центру медичної мережі «Добробут» Лідія Подкопаєва.
Лікарі медичної мережі “Добробут” надають допомогу військовим, оперують поранених