СПЕЦПРОЄКТ
Окупанти намагаються використовувати українських службових собак. Однак у них нічого не виходить
Минув рік повномасштабної війни. Починаючи з 24 лютого 2022 року життя кожного українця змінилося. Ворог планував швидко захопити Україну. Але зустрівся з шаленим опором її громадян. Уся нація згуртувалася заради єдиної мети - Перемога
Росіяни вкрали миски чотирилапих у Херсонському підрозділі кінологічної служби Нацполіції
Порода — лабрадор. Службова поліцейська собака, яку вдалося врятувати з тимчасово окупованого Маріуполя. Зараз несе службу на Донеччині, допомагає шукати вибухівку. У вересні минулого року Айра отримала премію на церемонії нагородження службових собак сектору безпеки та оборони України "Чотирилапий захисник".

Собаки-зірки Національної поліції

Порода — німецька вівчарка. Службова розшукова собака. Служить у лавах Нацполіції 7 років. Працює на Донецькому напрямку. Шукає зниклих дорослих та дітей, бере слід грабіжників і вбивць.
Порода — лабрадор. Працює у Нацполіції Донецької області близько п'яти років. Бере активну участь у розмінуванні Святогірська та Лимана. Обстежує лікарні, школи, дитячі садки, адмінбудівлі й будинки, де під час окупації жили російські військові.
Порода — німецька вівчарка. Працює в кінологічному центрі поліції Київщини. Пан шукав вибухівку та зброю під час відпрацювань в Ірпені. Допомагає оглядати автівки на блокпостах. Раніше чотирилапий служив у підрозділі Нацполіції в тимчасово окупованому Криму.
Порода — бельгійська вівчарка. Він багаторазовий чемпіон України серед усіх силових відомств із пошуку наркотичних речовин. Несе службу в Київській області. Допомагає поліцейським виявляти факти незаконного зберігання та транспортування наркотиків.
Порода — німецька вівчарка. Служить у лавах Національної поліції 5 років. Нині працює у Дніпрі. Шукає тіла загиблих після ворожих артобстрілів.
Найчастіше у поліції служать німецькі та бельгійські вівчарки малінуа. Є лабрадори, кокер-спанієлі, ягдтер’єри, різеншнауцери, бладхаунди.
Є собаки, що спеціалізуються на пошуку наркотичних речовин, прекурсорів. Також ті, що знаходять трупи. Під час повномасштабної війни вони працюють на деокупованих територіях, їх залучають після ракетних обстрілів критичної інфраструктури, житлових будинків. Ще один напрямок роботи – патрульні чотирилапі. У спецпідрозділі “КОРД” несуть службу штурмові собаки. Завдяки такому псові у 2019-му вдалося затримати “підривника” мосту Метро у Києві.
“До 24 лютого 2022 року працювали три племінні центри — в Ірпені на Київщині, Харкові та Одесі. Під час окупації Київської області у наш центр прилетів снаряд “Граду”. Сильно постраждав Харківський розплідник. Через загрозу ракетних обстрілів тимчасово довелось відмовитися від одеського.
Національна поліція України має найбільш розгалужену систему використання службових собак серед усіх силових відомств
Після перемоги плануємо відновити роботу всіх племінних центрів. Поки ж з осені новий розплідник відкрили у Хмельницькому”, – розповіла Gazeta.ua Світлана Коломієць, начальник Відділу організації кінологічної діяльності Національної поліції України.
Національна поліція України має найбільш розгалужену систему використання службових собак серед усіх силових відомств. У собак-рятувальників ДСНС два напрямки роботи: пошук людей та розмінування. У Нацполіції є розшукові собаки — шукають злочинців по гарячим слідам на місці скоєння злочину. Також людей, які загубилися.

Інший напрямок – собаки, що займаються пошуком зброї та вибухівки. Переважно вони працюють на блокпостах. Також обшукують приміщення, де підозрюваний гіпотетично міг заховати зброю. Зараз таких чотирилапих залучають до робіт на деокупованих територіях.
Собака спецпідрозділу КОРД
Чотирилапих тестують на профпридатність
Службових собак починають навчати справі у віці 2-3 місяці. У 9 місяців чотирилапий уперше їде в школу поліції. Там проходить місячні курси, складає іспити разом зі своїм кінологом. Далі чотирилапий щонайменше раз на три роки повторно проходить курси.
Буває, що кінологічний підрозділ закуповує собак за державні кошти. Також безоплатно тварин можуть передавати благодійні організації. Чотирилапих спочатку тестують на профпридатність. Потім із кінологами укладають відповідний договір.

“Собак обирає кінолог. Зважає на задачі, які ставлять перед псом. Наприклад, для пошуку наркотичних речовин чи вибухівки найчастіше використовують невеликі породи. Зокрема, кокер-спанієлів. Також значення має темперамент тварини. Не може у меланхолійного кінолога бути дуже активна собака”, - зазначила Світлана Коломієць.
Відповідний висновок робить ветеринарний лікар. Чотирилапі служать в поліції до 8 років. Інколи за станом здоров’я тварини змушені раніше покидати службу. Водночас деякі собаки після тестування продовжують працювати до 10 років. Чотирилапих у відставці зазвичай забирають кінологи, або їм підшукують родину. Частина залишається доживати життя в кінологічних центрах Нацполіції. У кожному з них є власна ветеринарна клініка.
Лікарі вакцинують собак, щодня оглядають, перевіряють температуру, щоб вчасно виявити перші ознаки хвороби. Якщо не вистачає спеціального обладнання, ветеринари поліції звертаються у приватні клініки.
На службу до поліції кінологи можуть приходити з власними чотирилапими
Якщо у собаки немає нюху, то вона не придатна до служби
Утримання однієї собаки у кінологічному центрі коштує близько 50 тис. грн на рік, кажуть у Національній поліції. Половина суми – це харчування. Інші витрати – вакцинація, лікування, амуніція.
Активно співпрацює з правоохоронними та військовими структурами, в структурі яких є кінологічні підрозділи, провідний національний виробник кормів преміального та супер преміального класу Kormotech. Це, наприклад, кінологічний центр Державної прикордонної служби, регіональні управління Національної поліції у Полтаві, Харкові, Дніпрі, Миколаєві, Управління державної охорони, Навчальний центр ДСНС у м. Ромни, воєнізована охорона “Укрзалізниці” та інші.

Kormotech надає благодійну допомогу, особливо багато доставляли її на початку повномасштабного вторгнення. Також національний виробник бере участь у відкритих тендерах на постачання корму для службових собак. Кормотехівська “фішка” - лінійки Club 4 Paws Active та Scout, розроблені спільно з кінологами. Це збалансовані раціони, що забезпечують всі необхідні поживні речовини, мінерали та вітаміни для підтримки високої працездатності та здоров’я службових собак.
На домашньому ринку ми наразі №1 і в грошах, і в тоннах. Коли говоримо, що хочемо рости на експорті – то це не коштом України. Маємо і там, і там рости синхронно
Середня вартість мішка сухого корму – близько 2 тис. грн. Його собаці вистачає на місяць
“Службових собак годуємо кормом класу преміум і суперпреміум. Кожен виробник визначає власну добову норму. Вона залежить від жирності корму та ваги тварини. Зазвичай це 400-500 грамів на добу. Крім корму службові собаки полюбляють м’ясні продукти, зокрема варені шлунки. Взимку кухарі кінологічних центрів готують для тварин кашу з м’ясом. Під час тренувань у вигляді винагороди собаки отримують шматочок сиру, сирого чи сушеного м’яса”, - розповіла Світлана Коломієць.
До повномасштабного вторгнення кінологи та їхні службові собаки займалися пошуком наркотичних, вибухових речовин, зниклих і загиблих людей.

“Не пригадую, щоб до війни службові чотирилапі отримували серйозні поранення. З початком повномасштабного вторгнення тварини постраждали після прильотів по кінологічних центрах, під час виїздів на місця обстрілів. Собак вдалося врятувати завдяки вчасно наданій меддопомозі. Наші спеціалісти також доглядали за чотирилапими, яких люди під час евакуації залишали біля воріт кінологічних центрів. Поліцейські привозили до нас поранених домашніх тварин. Більшість собак господарі розібрали через 3-5 місяців”, – розповідає очільниця кінологічного відділу Нацполіції.
“Наші спеціалісти працювали у гуманітарних коридорах під час евакуації з Донецької області. Службові собаки перевіряли підозрілі предмети на наявність вибухівки. Раніше чотирилапим не доводилося шукати тіла людей під завалами багатоповерхівок, які були зруйновані під час бомбардувань чи ракетних обстрілів. 14 січня поліцейські-кінологи одними з перших прибули на місце влучання російської ракети у багатоповерховий будинок у Дніпрі. Допомагали постраждалим, розбирали завали. Собакам вдалося позначити два місця, де ймовірно знаходились під завалами люди.
Під час війни роботи додалося, обов’язки розширилися
Раніше чотирилапим не доводилося шукати тіла людей під завалами багатоповерхівок, які були зруйновані під час бомбардувань чи ракетних обстрілів
Під час евакуації населення службові собаки розважали дітей на вокзалах. Це допомагало малечі психологічно розвантажитися. Також позитивно на чотирилапих реагують поранені військові. Дівчина-кінолог з Київської області відвідує бійців у шпиталях зі своєю собакою”, – говорить Світлана Коломієць.
Під час евакуації населення службові собаки розважали дітей на вокзалах
Службові собаки несуть службу на Донеччині, Херсонщині. Шукають зброю, вибухівку, наркотики, тіла загиблих.

“У Херсоні працюють нові собаки. Під час окупації міста службових тварин довелося роздати людям. Достовірно відомо, що деякі чотирилапі з Маріуполя знаходяться у кінологічних центрах Донецька. Окупанти намагаються їх використовувати. Однак у них нічого не виходить. До речі, з Маріуполя вдалося врятувати службового лабрадора Айру. Собаку вивезла за підробленими документами волонтерка як свого власного. Адже українських поліцейських переслідували російські військові. Не можна було показувати службові документи на собаку”, - каже Світлана Коломієць.
Kormotech став партнером проєкту допомоги службовим собакам “Чотирилапий захисник”. Першим практичним кроком його реалізації є переклад українською мовою та видання посібника “Рекомендації з тактичної бойової допомоги собакам Canine/K9 Tactical Combat Casualty Guidelines”. Це міжнародний протокол надання допомоги службовим чотирилапим у бойових умовах за стандартами НАТО.
Кінологом Національної поліції може стати цивільна людина. Спеціалістів навчають у Житомирській академії поліції протягом 6 місяців. Три з них кінолог вчиться без собаки, як поліцейський. Інший час тренується зі службовим псом. З ним же складає випускні іспити.

“Потреба у спеціалістах велика. Але не кожен готовий до такої роботи. Крім того, не вистачає спеціально обладнаних транспортних засобів для перевезення собак. Щоправда, від початку року ми отримали кілька нових авто. Допомагають колеги з Естонії, Литви, Польщі, Сполучених Штатів Америки. Передають корми для тварин, амуніцію”, – додала очільниця кінологічного відділу Нацполіції.

Під час тренування собак кінологи використовують спеціальні костюми – куртку, штани, взуття та шолом.
“Одяг захищає від укусів, але синців і болю уникнути не вдається. Для службових собак маємо бронежилети, захисні окуляри, навушники, взуття. Останнє захищає лапи тварин від порізів, коли вони працюють на деокупованих територіях чи завалах будинків після ракетних обстрілів. Щоправда, собаку ще потрібно навчити ходити у спеціальному взутті. Це вдається не одразу”, – підсумувала Світлана Коломієць.
Деякі чотирилапі з Маріуполя знаходяться у кінологічних центрах Донецька. Окупанти намагаються їх використовувати. Однак у них нічого не виходить
Нацполіція потребує більше фахових кінологів
Національна ініціатива комплексної допомоги чотирилапим Save Pets of Ukraine, що була започаткована в перші дні повномасштабного російського вторгнення українським виробником кормів для котів і собак Kormotech, уклала договір (меморандум) про партнерство із Національною поліцією, а саме її кінологічним підрозділом. Спершу допомогали службовим чотирилапим Львівського управління Національної поліції.
Пізніше Save Pets of Ukraine почала опікуватися підрозділами, які постраждали під час російської окупації. Наприклад, Чернігівським, бо він сильно постраждав під час повномасштабного вторгнення. Також Херсонським, його окупанти повністю розграбували. Винесли навіть миски для собак. Тимчасово цьому підрозділу довелося переїхати до Миколаєва. Нещодавно закрили запит Хмельницького підрозділу.

Усі кінологічні центри Національної поліції отримали від ініціативи Save Pets of Ukraine миски, переноски та запас корму на 2 місяці, з урахуванням кількості собак. Херсонському передали також трохи амуніції бренду Collar і м’які місця, які можна класти в клітки.
Над спецпроєктом працювали:
Матеріал підготовано за підтримки:
Маргаріта ДИКАЛЮК Авторка
Мирослава БОНДАРЕНКО Редакторка
Юлія ІЛЬЧЕНКО Продакшн
Оксана МИШОПИТА Креативна продюсерка
Олена ПЕТІК Коректорка
Рада КІШКА Дизайнерка