Вживають препарати за порадами знайомих чи рекомендаціями в інтернеті
Особливо небезпечним для здоров'я українців є самостійне призначення антибіотиків, зазначають у Центрі громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України. Тому продаж цих препаратів виключно за рецептом спонукатиме українців частіше звертатися до медичних закладів, а не шукати порад щодо лікування хвороб в інтернеті.
За словами експертів, українці самостійно призначають собі антибіотики для лікування ГРВІ та інших вірусів. Також часто застосовують їх просто для профілактики, що неприпустимо. Адже надмірне або неправильне використання антибіотиків робить бактерії стійкішими, не чутливими до частини препаратів. І це надалі ускладнює процес лікування бактеріальних інфекційних хвороб, зокрема, пневмонії, туберкульозу тощо.
Юлія Перова
сімейна лікарка
"Самолікування може призвести до ускладнень, побічних реакцій — від легкого запаморочення, нудоти, алергічної реакції до незворотних і навіть летальних наслідків. У разі неправильного дозування чи несумісності ліків ефект препаратів поступово знижується або ж зовсім зникає. Також наслідком неправильного лікування є ризик приєднання вторинних захворювань".
Самостійно лікувати можна лише ті порушення самопочуття, де ознаки хвороби добре відомі.
"Застосовувати можна лікарські засоби, які добре відомі та перевірені. Уважно прочитати інструкцію й суворо дотримуватися правил приймання. Наприклад, багато напоїв не підходить для запивання ліків і може значно знизити їхню ефективність. Є препарати, які потрібно вживати до, після або під час приймання їжі. Тому що деякі харчі можуть впливати на ефективність ліків. Багато препаратів потрібно приймати за чіткими схемами, особливо це стосується антибіотиків", — наголошує Юлія Перова.
"Лікарі часто призначають кілька препаратів, і пацієнти вживають ліки одночасно. А ті можуть знижувати ефективність одне одного. Поширеною помилкою є незавершений курс лікування. Буває, що після помітного покращення стану здоров’я пацієнт вирішує: не варто до кінця проходити курс. Буває, люди замінюють деякі препарати. Приміром, більш сильні ліки — на гомеопатію або народні методи. Так робити категорично не можна. Якщо виникає питання щодо ефективності призначеного препарату, то це потрібно обговорювати з лікарем",— говорить Юлія Перова.
Якщо немає покращень на другу-третю добу, слід негайно звернутися до лікаря