Ніде в тодішньому світі люди, речі й інформація не рухалися так швидко, як в імперії Чингізхана та його спадкоємців. Однак степова цивілізація згасла через епідемії чуми, походи Тамерлана, усобиці й інші негаразди. На початку ХVІ століття в тутешніх степах блукали нечисельні кочовики. Марні війни Великого князівства Литовського та Кримського ханства, зіпертого на потугу Османської імперії, перетворили причорноморські степи на нічию територію. Її називали Диким Полем, що тоді означало нерозмежовану землю, на яку ніхто не мав права власності. Тут панували спершу тюркські, згодом українські козаки.
Саме ж поняття ”Україна” спершу стосувалося степового пограниччя, а згодом його розуміли як ”землю козаків”. На початку XVII століття за Україну вважали побережжя Дніпра від білоруського міста Могилів і до Дніпрового гирла. Пороги Дніпра ділили її на Волость (інакше: Городова Україна), де жили козацькі сім’ї, і Низ, або Запорожжя, куди козаки рушали на промисли.
У ”Тюрксько-арабському словнику” 1343 року вперше згадано слово ”козак” зі значенням ні від кого не залежного парубка з поголеною головою. Уникання сімейних обов’язків і послуху державі було властиве всім козакам, як тюркським, так і українським. Ось чому на запорозьких січах не було жінок.
Літо вони пробували на Низу, зиму – на Волості. Їхні сусіди, кримські чабани й кочовики-ногайці, рухались у протилежному ритмі: взимку займали дніпровські плавні, влітку йшли якомога далі від них, аби уникнути нападу козаків. Так само й воювали: кримські татари й ногайці частіше йшли в набіг узимку, коли зручніше рухатися суходолом, по замерзлих річках. А як скресала крига, на Дніпровому побережжі знов панували козаки, припливши на човнах.
Нинішні наші степи були прадавньою ойкуменою кочових народів. Їхня політична культура досягла апогею в Монгольській імперії та її західному відгалуженні – Золотій Орді. Тодішнім європейським спостерігачам і на думку не спадало назвати ординські степи дикими. Там проходили караванні шляхи, на відрізках яких розташовувалися ямські служби, де утримували змінних коней для подорожніх.
На цих шляхах були велелюдні міста з базарами, караван-сараями (готелі з коморами для купців та інших мандрівників). Жили там зі смаком і комфортно – завдяки водогонам, системі парового опалення, каналізації, розмаїттю товарів, привезених звідусіль чи вироблених тут, обміну знаннями та вміннями. Гроно таких міст виникло вздовж південного пасма плавнів Дніпра. Від них лишилися руїни у Великих Кучугурах (біля м. Запоріжжя), на Кам’янських кучугурах і Білозерське городище (біля м. Кам’янка-Дніпровська).