У разі укусів комах (комарі, мошки) використовують засоби екстреної допомоги. Вони за хвилину заспокоюють свербіж шкіри, зберігають комфортні відчуття до 6 годин. Також варто прийняти антигістамінні препарати, щоб уникнути проявів алергії. Перед виходом на прогулянку радять використовувати захисні засоби проти комах.
Щоб утамувати спрагу у спекотний день, потрібно часто пити воду, але невеликими порціями. Допоможуть також розведені водою фруктові соки, компоти, зелений чай. Тонізувальні властивості має чай із мелісою, м’ятою.
Неприємний запах поту можуть провокувати захворювання, які супроводжуються хронічною інтоксикацією (порушення вуглеводневого обміну, розлади ШКТ, гостра інфекційна хвороба, гормональні розлади, бактеріальні інфекції, порушення мікробіому шкіри). Необхідна консультація лікаря. Він також порадить спеціальну дієту, що допоможе зменшити запах.
Антиперспіранти допомагають у боротьбі з надмірним виділенням поту. Проте необхідно враховувати, що більшість містить солі алюмінію, які зменшують активність потових залоз. Наслідком занадто частого використання цих засобів бувають сухість, свербіж, подразнення, почервоніння, навіть алергічна реакція.
Оптимальним вважається рівень сонцезахисту SPF 30. Для чутливої шкіри краще обирати SPF 50. Існує міф: якщо на вулиці хмарно – не потрібно користуватися сонцезахистом. Це не так. Ще один міф: намастився SPF зранку — і вистачить на весь день. Насправді засіб наносять для захисту шкіри що дві години.
Перша допомога в разі сонячного опіку — охолодити шкіру, зволожити. Можна використовувати для цього кубики льоду. Не варто обробляти лужним милом, бо воно змиває природний захист зі шкіри. Наступний етап — знеболення. Можна прийняти нурофен або парацетамол, щоб спинити запалення і підвищення температури.
АКТИВНІСТЬ КЛІЩІВ ТРИВАЄ З ВЕСНИ ДО ПІЗНЬОЇ ОСЕНІ. ЧЕРЕЗ ЇХНІЙ УКУС МОЖНА ІНФІКУВАТИСЯ ХВОРОБОЮ ЛАЙМА. ІНКУБАЦІЙНИЙ ПЕРІОД — ВІД 1 ДНЯ ДО 1,5 МІСЯЦЯ. ПІЗНЯ АБО ХРОНІЧНА ФОРМА ХВОРОБИ ЛАЙМА ВИНИКАЄ ЧЕРЕЗ МІСЯЦІ АБО Й РОКИ ПІСЛЯ ЗАРАЖЕННЯ. ПРОЯВЛЯЄТЬСЯ УРАЖЕННЯМ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ АБО АРТРИТОМ.
НАТАЛІЯ ШТЕПА, інфекціоніст:
Під час відпочинку на природі варто щогодини оглядати одне одного. Вдома одразу зняти весь одяг, прийняти душ. Чим довше кліщ смокче кров, тим більший ризик інфікуватися. Якщо кліща роздушили, треба ретельно помити руки з милом. Збудник хвороби Лайма може потрапити в організм через мікротріщини, слизові носа та очей.
Якщо протягом першої доби місце укусу почервоніло — це алергічна реакція. Вона скоро минає. Але оглядати місце укусу треба буде щодня. За 50 днів може з'явитися кругле почервоніння, яке потім розростається у велике кільце з чіткими червоними краями. У центрі — невеличка синюшна пляма. Це ознака інфекції. Пляма може переміститися з плеча на живіт або сідниці. Тримається місяць, не свербить і не набрякає. Якщо хвороби Лайма не лікувати, вона переходить у хронічну форму. Людина може й не знати, що інфікована. Був випадок з 8-річною дівчинкою. У неї крутило коліна. Обійшли всіх лікарів. А потім з'ясувалося, що це наслідки укусу кліща. Проявилися через пів року.
Тривале перебування на сонці, в умовах надмірної вологості, у спекотних приміщеннях може спричинити тепловий або сонячний удар.
У разі сонячного удару перегрівається голова, внаслідок чого порушується робота головного мозку. У разі теплового - перегрівається все тіло. Це може статися під час фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці. Відбувається розлад терморегуляції, що призводить до перегрівання всього організму. Температура тіла може досягти 40°C і вище. Тепловий удар можуть отримати діти та тварини, яких залишили в закритій машині.
Теплові й сонячні удари часто стаються на пляжах, городах, шкільних лінійках. Коли у спекотні дні люди тривалий час перебувають на відкритому просторі. Починається головний біль, почервоніння шкіри, нудота, відчуття жару. Через деякий час людина може знепритомніти. Коли наші бригади виїжджають на такі виклики, надаємо допомогу і стабілізуємо стан постраждалого. Опісля доставляємо в лікарню, щоб пацієнт побув під наглядом лікарів.
Небезпечне інфекційне захворювання проявляється сезонно - найбільше випадків навесні та влітку. Бактерія потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше - мишей, щурів.
Лептоспірозом можна заразитися під час купання, риболовлі. Також вживаючи заражену воду, харчові продукти - особливо ті, що зберігаються в погребах, від хворих тварин. У тіло людини бактерія потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі, слизові оболонки (очі, ніс, рот).
ЮРІЙ ГАБОРЕЦЬ, головний лікар однієї з приватних клінік Києва:
Знаю випадок, коли чоловік прибирав у підвалі й заразився лептоспірозом. Він випадково порізав палець аркушем паперу, по якому, очевидно, бігали щури чи миші. Але не надав цьому значення. Через два дні відчув головний біль, температура підвищилася до 39 градусів, боліли литки та стегна. Симптоми були схожі на гостре респіраторне захворювання, відповідно й лікувався. Однак полегшення не було. Згодом почали відмовляти нирки. І лише тоді виникла підозра на лептоспіроз. Діагноз підтвердився, але було запізно. Чоловік через тиждень помер.
НАТАЛІЯ ШТЕПА, інфекціоніст:
Років 10 тому був випадок, коли 17-річний хлопець інфікувався лептоспірозом під час роботи в зерносховищі. Перемішував зерно та вдихнув пил, інфікований лептоспірами. У нього підвищилася температура, але три дні ні до кого не звертався. Протягом доби розвинулася важка форма легеневого лептоспірозу з трагічним кінцем. У лікарні він пробув декілька годин.
Ботулізмом можна заразитися після вживання консервів із м’яса, риби, рідше - овочів, які були неправильно чи недостатньо термічно оброблені, зберігалися неналежним чином. Також після споживання в’яленого м’яса, риби, паштетів, ковбас, які приготували без дотримання відповідних технологій.
Бактерії ботулізму виділяють одну з найсильніших отрут у світі.
Один із наших пацієнтів захворів на ботулізм, коли з'їв домашню сушену рибу. Вона довгенько лежала в холодильнику, була вже з душком. Але чоловік не звернув на це уваги. Наступного дня почав блювати, паморочилася голова, двоїлося в очах. Він викликав швидку. Аналізи підтвердили ботулізм. Лікувався тиждень у лікарні, а потім іще стільки ж часу провів удома на лікарняному. Після цього казав, що більше не може їсти рибу.
Інший випадок стався з 18-річною дівчиною. Вона відпочивала з батьками біля Дніпра. Знайомі пригостили копченою рибою. Наступного ранку дівчині стало зле. З'явилася слабкість, мерехтіння в очах, не могла ковтати. До лікарні її занесли, бо не могла навіть руки підняти. Лікування тривало кілька тижнів.
Захворіти на ботулізм також можна, з'ївши ковбасу, шинку, що мають запах згірклого масла. Небезпечною буває й домашня тушкованка. Симптоми ботулізму виникають упродовж першої доби. Людині дошкуляють нудота, блювота, пронос, запаморочення, болять голова й живіт, підвищується температура, додається мерехтіння в очах, двояться предмети, відчувається спрага, сухість у роті. Може змінитися тембр голосу, або той взагалі зникає. Це через те, що вражаються ковтальні м'язи. Іноді ці симптоми плутають з ангіною. Ботулізм викликає запалення легень, ураження м'язів серця та зараження крові.
Тому за перших симптомів треба в літрі води розчинити столову ложку соди й негайно промити шлунок до чистої води. Так само поставити клізму до чистої води. І терміново викликати “Швидку допомогу”.
ЮЛІЯ СПАСЬКА, дитячий лікар-інфекціоніст:
До гострих кишкових інфекцій належать: черевний тиф, сальмонельоз, дизентерія, гастроентероколіти, холера. Бактерії або віруси потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою.
Причиною харчових отруєнь часто є неякісно помиті овочі, зелень, фрукти, ягоди. Також молочна продукція, що зберігається без належних умов і вживається без термічної обробки.
Наведу такий приклад: компанія молодих чоловіків вечеряла в ресторані, що спеціалізується на морепродуктах. Троє замовили гарячі страви, а один — устриці. Уже через годину після вживання делікатесу чоловіку стало зле: виник сильний різкий біль у животі, почалися нудота, блювота. Спазми не припинялися, тож він звернувся до лікарні. На ранок уже почувався практично здоровим — і його виписали додому.
А одного дня до приймального відділення звернулася родина: мати, батько та троє дітей. У всіх були скарги на блювоту, сильний біль у животі, діарею, лихоманку. Одразу не вдалося встановити підозрілий продукт, через який сім’я могла заразитися кишковою інфекцією. Вони їли вдома борщ, макарони, свіжі котлети, персики й печиво. Результати аналізів показали наявність бактеріальної інфекції. Пацієнтам, окрім лікування зневоднення та крапельниць, призначили антибіотики. Але одужання відбувалося повільно. Нарешті бактеріологічні дослідження підтвердили сальмонельоз. До пошуку джерела інфекції підключилася санстанція. Виявилося, що сальмонела ховалася в котлетах. Вони були зроблені з м’ясного фаршу, який господиня придбала на ринку. Котлети жінка підсмажила і протушкувала. Але, вочевидь, кількість бактерій у фарші була настільки великою, що навіть така термічна обробка виявилася недостатньою.
Коли починається сезон “тихого полювання”, щороку сотні українців потрапляють до лікарень через отруєння грибами. Часто труяться блідою поганкою - вона схожа на печериці, сироїжки. Також проблеми виникають, коли гриби неправильно готують, їдять сирими. Симптоми отруєння можуть проявитися за 30 хвилин або через кілька діб — залежно від виду грибів.
За рік із отруєннями грибами в нашу лікарню потрапляє 20-30 осіб.
Один чоловік, тільки-но відчув підозрілі симптоми, приїхав до нас своєю машиною. Розповів, що з двома друзями на пікніку наївся смаженої картоплі з сироїжками та зеленухами. Наступного ранку всім трьом стало зле. Двох його друзів невдовзі привезли швидкі. Отруєння блідою поганкою можна запідозрити лише через 8-18 годин, після того як з'їли цей гриб. Наслідком у кращому разі може бути цироз печінки. А в гіршому – печінкова недостатність, яка провокує ниркову недостатність і загибель.