Головне у святкуванні Великодня – піднесений настрій і гарна компанія
Тут у кожного регіону свої традиції. На заході молодь йде до церкви співати гаївки та веснянки, водити хороводи або «криві танці». Старші члени родини йдуть на цвинтар провідати померлих родичів. І ті, й інші беруть з собою частунки зі столу. Молодь продовжує бенкетувати, обмінюватись пасками й крашанками, старші залишають трохи святкової їжі на могилах предків. На сході та в центрі України до родичів на цвинтар ідуть у третій день великодніх свят. Там між могилами накривають столи, поминають предків, частують наїдками усіх, хто проходить повз, або тих, хто приходить пом’янути родичів.
Після гаївок чи поминання, увечері українці ходять у гості до родичів або друзів. З собою беруть частування, обов’язково пляшку алкоголю, найчастіше вина. У гарній компанії продовжують святкувати Великдень. До вечері готуватись спеціально не потрібно, адже навряд чи усе наготоване до сніданку вдасться подужати. Але можна подавати сучасні страви – овочеві салати, запечене м’ясо та картоплю, рибу тощо. Вечерю закінчують кавуванням із солодощами.
Звісно, згадати усі традиції не вдається, адже їх незліченна кількість від регіону до регіону, від міста до села. Ба більше, у кожної родини вони свої, унікальні. Чимало традицій уже не є актуальними, але їх витоки тісно переплелися з сьогоденням. Та головне у святкуванні Великодня – піднесений настрій і гарна компанія. Адже такі свята існують для того, аби провести час з найріднішими.
Понеділок, після Великодня, називають обливаним. У цей день заведено обливатись водою, не ображаючись у відповідь. Вода в цей день вважається свяченою, а отже такий «душ» має дарувати здоров’я тому, кого обливають. Святкування продовжується й увесь наступний тиждень – можна провідувати родичів і друзів, збиратись за вечерею, водити гаївки. Словом, відпочивати після холодної та темної зими, аби із завзяттям і добрим настроєм почати новий річний цикл, сповнений викликів та завдань. Це є особливо актуальним час другого року повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Великдень набуває особливого сенсу й дарує надію на добре майбутнє та перемогу.
Великодні розваги
Святкування у Мамаєвій Слободі