Михайло Підвашецький із міста Гайсин на Вінниччині обладнав у своєму місті 27 точок для роздільного збирання сміття.
“Власним коштом виготовив контейнери на три секції – пластик, скло й папір. Поставив їх біля багатоповерхівок. Люди практично відразу почали сортувати”, - каже Михайло.
Сміття з контейнерів він відвозить на орендований склад власним авто з причепом. Там ретельно сортує вторсировину за категоріями.
“Пластик має багато видів. ПЕТ-пляшки розділяю за кольором і за тим, що в них раніше зберігалося. Адже їх очищення перед вторинним переробленням відбуватиметься по-різному. Пластикові відра, тазики, іграшки та ящики – також окрема категорія. Ще один вид – плівка, флакони від косметики, побутової хімії. Склобій розділяю за кольорами й видами, оскільки для перероблення кожного потрібна різна температура. Макулатуру розділяю на картон і папір. Фізично це складно: по-перше, потрібно вручну розвантажити контейнери, все перебрати, спресувати й потюкувати. Тому за один день можу обслужити не більш як три контейнери”, – розповів чоловік.
Мріє запустити виробництво брикетів із неліквідного сміття
Перероблюють вторсировину в різних містах України. Проте під час повномасштабної війни деякі підприємства були змушені зупинити роботу.
“Більшість вторсировини відводжу у Хмельницький. Мене мотивує, що роблю свій внесок у збереження планети. На жаль, деякий пластик є неліквідним, тобто не підлягає вторинному переробленню. Це, наприклад, одноразовий посуд і пакети. Таке сміття в європейських країнах спалюють за високих температур, отримують із нього електрику й біогаз. У перспективі мрію запустити виробництво брикетів із неліквідного сміття, щоб їх спалювали на ТЕЦ. В Україні для цього вже є інженерні розробки”, – додає Михайло Підвашецький.
Дружина Михайла – власниця салону краси. Свідомий підхід до сортування упаковок від косметичних засобів є одним із корпоративних правил її закладу.
“Окремо збираємо паперове паковання, пластик і скло. Буває, що тара від косметичного засобу містить різні матеріали. Наприклад, скляна пляшечка із пластиковим дозатором чи кришкою. Це обов’язково враховуємо й сортуємо в різні категорії. Такий розподіл сміття забирає небагато часу, але точно знаємо, що паковання повторно перероблюють і воно не лежатиме на звалищі сотні років”, – говорить Світлана.
“Подобається, коли кав'ярні дозволяють приходити зі своїм посудом для кави. І в такий спосіб заохочують людей продукувати менше сміття”, – додає вона.
Також жінка підтримує екологічні ініціативи інших підприємців.