турбуються
про екологію
Як у світі
СПЕЦПРОЄКТ
Серед найчистіших країн у світі - Швейцарія, Швеція та Норвегія.
Швейцарія одна з перших підписала Кіотський протокол, який зобов'язує країни скоротити або стабілізувати викиди парникових газів. Також Швейцарія є лідером із перероблення сміття. Відходи майже не потрапляють на звалища. Адже без шкоди для навколишнього середовища у країні утилізують від 66% до 96% відходів. А в курортному місті Церматт навіть заборонили користуватися звичайними автомобілями. Дозволено винятково електромобілі.
Нині Швейцарія має найбільший індекс екологічної ефективності у світі. Хоча в 1980-х країні загрожувала екологічна катастрофа. Озера були забруднені, в лісах повно сміття. У повітря потрапляла надмірна кількість вуглекислого газу. Ситуація змінилася завдяки ухваленим законам про сортування відходів та виробництво енергії через спалювання та компостування сміття.
Швеція та Норвегія також використовують передові технології у процесі перероблення сміття. Роблять акцент на виробництві електроенергії за допомогою відновлюваних джерел та на очищенні стічних вод. До того ж у цих країнах показники чистоти повітря - серед найкращих.
Щоправда, лідером за цим показником залишається Фінляндія. Там вміст мікрочастинок пилу в середньому становить 6 мікрограмів на кубічний метр повітря. Це один із найнижчих показників у світі. До таких цифр наближаються Естонія, Канада та Ісландія.
Спеціальні мобільні додатки, гаряча лінія для уточнення маркування
Уряди багатьох країн світу всіляко підтримують проєкти, спрямовані на захист екології, зменшення викидів в атмосферу.
Канада
Ця країна робить акцент на сортуванні та переробленні сміття, правильній утилізації небезпечних відходів.
Ціна залежить від розміру контейнера. Місцева влада піклується, щоб жителі могли швидко визначатись із маркуванням відходів. Для цього існують спеціальні додатки та програми”, - розповідає Анжеліка Тимчук. Живе в канадському місті Едмонтон.
“Приймають усе – від залишків автомобільних мастил, лампочок, батарейок до арматури. Частину сміття можна здати безкоштовно. Є такі види, за перероблення яких потрібно платити. Наприклад, списується пеня за утилізацію приладів із фреоном – холодильники, кондиціонери. Є окремі контейнери для скла, пластику, паперу. За вивезення кожного виду потрібно щомісяця платити.
Найцікавіше, що Канада входить до десятки країн із найбільшою кількістю сміття, що припадає на одного жителя, свідчать дані Світового банку. Однак 2017-го у країні утилізували 20,6% усіх відходів, для порівняння: в Україні - 3,2%. До прикладу, в канадському місті Вітбі поблизу Торонто одноразову пластикову продукцію переробляють на пальне (із 5 т пластику можна отримати 4 тис. літрів).
Німеччина
Німці надзвичайно відповідально ставляться до сортування сміття. У кожному будинку є спеціальні баки для різних видів відходів. Паперові вироби збирають у сині баки, органіку – в зелені, загальні відходи – в чорні. На вулицях можна побачити кілька видів баків для скла - білого, зеленого, кольорового, темно-коричневого. Пластик громадяни збирають у спеціальні пакети жовтого кольору.
У супермаркетах Німеччини можна здати скляні банки зі спеціальним маркуванням, які підлягають переробленню. Також встановлено автомати, що приймають бляшанки, пластикові пляшки. Автомат видає чек, де зазначено загальну суму. Гроші можна витратити в магазині, де було здано тару.
“Органічні відходи – це все, що може розкластися біологічним шляхом, як-от, лушпиння від овочів чи фруктів. Але не можна в такі відходи викинути зіпсовану готову їжу. Її вже піддавали термічній обробці, тому вона належить до загального сміття. До цієї ж категорії зараховано й бите скло. Однак цілу скляну пляшку чи банку необхідно кидати у спеціальний бак для скла. Притому вона повинна бути чиста. Жоден німець не кине, до прикладу, брудну банку з-під варення в бак”, - пояснює киянка Тетяна Андрухів. Півтора року прожила в німецькому місті Аахен.
“Коли заселяєшся в орендовану квартиру, господар найперше розкаже про правила сортування відходів. Зазвичай у будинках є відеокамери. Якщо орендодавець помітить помилки, може сповістити про це відповідні служби. Тоді до орендної плати приплюсують штраф за неправильне сортування”, - каже Тетяна Андрухів.
Італія
Існує графік збирання кожного виду сміття. Про нього повідомляють щомісяця. Наприклад, у понеділок збирають виключно харчові відходи. Для них використовують спеціальні торбинки, що розкладаються. Раз на два тижні забирають папір, скло та пластик. На кожен вид сміття жителі мають пакети певного кольору. За неправильно посортовані відходи штрафують.
Загалом у Євросоюзі 2021 року витратили на охорону навколишнього середовища €292 млрд. Щороку цей показник зростає на 2,9%, за даними Євростату. Діють не лише державні екоініціативи. Так 64% від загального обсягу інвестицій в охорону довкілля в ЄС надходить від приватних компаній, що займаються збиранням і переробленням відходів, очищенням стоків. Також компанії купують технології та обладнання для зменшення небезпечних викидів у повітря. Загалом у Європі поступово відмовляються від принципу “використати й викинути”. Пропагують принципи спільного використання та перероблення відходів. До прикладу, популярні послуги прокату авто, побутової техніки, одягу.
Українців учать сортувати сміття
Протягом останніх 10 років українців активно заохочують до відповідального споживання, вчать сортувати сміття та правильно утилізувати відходи. Такі кампанії проводять держава і приватний бізнес.
Наприклад, 2013-го в Дніпрі започаткували всеукраїнський рух "Батарейки, здавайтеся!" Спеціальні контейнери для їх збирання з’явилися ледь не в кожному місті - в супермаркетах, лікарнях, центрах зайнятості, бібліотеках, школах, під’їздах багатоквартирних будинків.
Щоб стимулювати людей долучатися до вирішення екологічних проблем, запроваджують різноманітні соціальні проєкти. Зокрема, L’Oréal Україна запустила екосвідому ініціативу “Сортуй красу”, яка має на меті сформувати в українців базові корисні звички із сортування паковань після використання косметичних засобів.
До того ж захист довкілля є важливим пріоритетом діяльності компанії в межах програми сталого розвитку “L’Oréal в інтересах майбутнього”.
За 2021 рік завдяки залученню споживачів було відсортовано та направлено на утилізацію та перероблення понад 1400 кг паковань косметичних продуктів брендів L’Oréal Україна.
Станом на кінець 2022 року, L'Oréal застосовує в пакованні 78% вторинно переробленого ПЕТ-пластику. Також переробляє 61% відходів, утворених на виробничих об’єктах.
Попит на біорозкладані пакети зріс удвічі
Українцям за кілька років вдалося зменшити використання пластикових пакетів від 40% до 90%, за даними уряду. Більш ніж удвічі зросло споживання біорозкладаних. Це стало можливим завдяки закону про обмеження обігу пластикових пакетів, який почав діяти у грудні 2021 року.
Також в Україні зросла популярність багаторазових сумок, торбинок. Їх легко прати й можна використовувати повторно.
Відмова від пакетів відбувалась у кілька етапів. Спочатку заборонили безкоштовне розповсюдження в супермаркетах. Щонайменше за пакет потрібно було заплатити 1 грн. Пізніше вартість зросла до 2 грн. Нині пластикових пакетів майже не знайти у великих мережевих магазинах. Покупцям пропонують біорозкладані.
“Компанії, освітні заклади можуть самостійно запроваджувати різноманітні програми для своїх команд. Таким чином підвищувати екосвідомість людей, щоб ті в повсякденному житті використовували менше пластику, знали, як правильно сортувати або використовувати повторно. Наприклад, цього року в L’Oréal Україна ми робили тиждень еконавчання для працівників, куди ми запрошували поділитися своїми знаннями зовнішніх експертів, а також наших колег, які працюють у напрямку сталого розвитку. Для працівників додатково було організовано екочелендж. Протягом тижня кожен мав змогу виконувати завдання (сортувати, використовувати шопери для покупок, утилізувати батарейки тощо) та отримувати за це подарунки. Тижнева екопрограма допомогла нам залучити більш як 70% українських працівників, щоб вони дізналися більше про екологічний спосіб життя та здобули нові корисні звички”.
Антоніна Пашніна
спеціалістка зі сталого розвитку L’Oréal Україна
Матеріал підготовлено за підтримки L’Oréal Україна в рамках екосвідомої ініціативи "Сортуй красу"