СПЕЦПРОЄКТ
Важливо братися за випікання в доброму настрої, на душі має бути спокійно
Різдвяна випічка
Християни європейських країн обов’язково випікають на різдвяний стіл штолен. Це — традиційна німецька випічка, що формою та кольором нагадує загорнутого в пелюшки новонародженого Христа.

Штолен готують зі здобного дріжджового тіста. На 10 кг борошна використовують 3 кг вершкового масла чи маргарину, 6 кг лимонних і апельсинових цукатів. Найпоширеніший різновид штолену — з начинкою із родзинок і цукатів. Популярна також випічка з маком, горіхами й марципаном.
Цьогоріч українці святкуватимуть Різдво Христове двічі: 25 грудня — за григоріанським календарем і 7 січня — за юліанським. Головне християнське свято в Україні відзначають із середньовіччя. Його атрибутами є вертеп, вистави, ярмарки, колядки, різдвяні шопки, вінки, ялинки, кутя.
Штолени випікають заздалегідь, за кілька тижнів до Різдва. У прохолодному місці можуть зберігатися кілька місяців.
— Різдвяний штолен випікаю раз на рік, його куштують десятки гостей, — розповідає 53-річна Наталія ГУРБИЧ із Дніпра. — Важливо, щоб був ідеальний і всім сподобався. Бо це ж не щоденна випічка до чаю, про яку всі забудуть.
Ділиться рецептом штолену.
— Головне — борошно вищого ґатунку та якісні перевірені дріжджі, — продовжує. — Використовую ”Духмяну Хату”. Жодного разу не підвели.

До випікання готується звечора. Замочує у 100 г рому чи коньяку 350 г родзинок, 100 г мигдалю, по 75 г сушеної журавлини й цукатів. Залишає на ніч.
Фото Духмяна хата
Важке тісто найкраще сходить на дріжджах ”Духмяна Хата”
— Вранці роблю опару, — говорить Гурбич. — У 250 мілілітрів теплого молока розчиняю 100 грамів цукру і 50 грамів дріжджів ”Духмяна Хата”. З ними можна не переживати — тісто точно підійде, не матиме дріжджового аромату. Це — важливо, бо під час приготування різдвяної випічки господині треба не перейматися, а насолоджуватися процесом у приємній домашній атмосфері.

Просіює 0,5 кг борошна вищого ґатунку. Так воно насичується киснем, прогрівається.
— Всипаю в опару, додаю 350 грамів м’якого масла, перемішую. Накриваю рушником і ставлю в тепле місце на 15 хвилин, щоб піднялося.
Додає в тісто замочені в ромі родзинки, горіхи, цукати й мигдаль. Також — цедру одного апельсина й лимона, по дрібці кориці, кардамону, імбиру, мускатного горіха й солі. Вимішує. Як прилипає до рук — додає ще борошна.
Розкачує тісто у формі овалу. Складає навпіл, верхню частину ще раз загортає. Перекладає в деко, застелене пергаментом, накриває серветкою і залишає ще на 15 хв., щоб піднялося.
— Випікаю годину в духовці за температури 180 градусів, — продовжує Наталія Гурбич. — Готовий гарячий штолен важливо щедро полити розтопленим маслом і присипати пудрою. На один беру по 100 г масла й пуд­ри. Замотую у фольгу й залишаю ”дозрівати” на три тижні в прохолодному місці.
— Для кожної господині важливо, щоб святкова випічка вдалася. Адже нею пригощатимуть найрідніших гостей, — говорить Світлана Паливода, керівник технологічного відділу компанії ”Лесаффр Україна”, що виробляє дріжджі ”Духмяна Хата”.

— Якщо це дріжджова здоба, що містить багато масла й цукру, то з нею працювати важко. Але досягти ідеального результату можливо з дріжджами ”Духмяна Хата”. Вони точно не підведуть. Справляються з будь-яким тістом, навіть жирним і важким, як у штолена.

Дріжджі ”Духмяна Хата” не потребують попередньої активації, з ними тісто можна замішувати одразу. При цьому швидкий підйом випічки гарантований. Дріжджі настільки активні, що їх можна брати на 10–15 відсотків менше, ніж у рецепті.
З Духмяною Хатою випіка завжди вдасться
— Цього року за штолени боялася братися, — каже німкеня 46-річна Петра ФЕДЕЧКО. З 2005-го живе в Києві, тут вийшла заміж. — Маю електродуховку. Намагаюся зайвий раз її не вмикати, але від штоленів відмовитися не змогла.
Готувала випічку, коли в будинку ввімкнули електроенергію.
— Поставила тісто в духовку, а за пів години світло зникло, — продовжує. — Розгубилася, бо таке в мене вперше. Витягла й допекла за 6 годин. Пропікалися довше, але стали ще смачнішими.

Перші штолени Петра пекла на третій рік після весілля. Дарувала їх колегам на роботі.
— Перше та друге Різдво в Україні мати передавала печиво й штолени з дому, — розповідає Петра Федечко. — Пекли їх за бабусиним рецептом. Коли бабуся померла, я переживала, що родинний рецепт можемо втратити. Вирішила готувати сама. Мама скептично поставилася до мого задуму, бо то — чисто німецька випічка. Продукти в Україні трохи інакші, але в мене все вдалося.

Жінка випікала різні види штоленів.
— Експериментувала з горіхами, маслом, алкоголем, — каже. — Смачно було завжди. Найбільше люблю з ромом і коньяком. Замість родзинок додаю сушені вишні. Головне братися за випікання в доб­рому настрої, на душі має бути спокійно. Приготування штоленів — своєрідна медитація. Позаторік мати приїжджала до нас на Різдво. Хвалила мою випічку, штолен — особливо. Для мене це важливо.
Готуйте смачне з гарним настроєм. Більше простих рецептів на сторінці ”Духмяна Хата” у Facebook
Штолени не псуються пів року
Штолени не псуються пів року. Родзинки замінюють сушеними вишнями
Торік Петра Федечко спекла на Різдво сім штоленів. Два залишила собі, три подарувала колегам, решту продала на аукціоні для онкохворої знайомої
— Люди заплатили за них по тисячі гривень, — говорить Федечко. — Тоді волонтери, які організовували цей аукціон, запитали — чи готова ще пекти. Зробила ще вісім штук, за кожен заплатили по тисячі гривень. Один штолен подарувала колезі. Але він захворів, тому лишила гостинець у шухляді.

— Знайшли його за пів року, — додає. — Трохи затвердів, але з кавою було смачно.
Цього року Петра планує робити ще один заміс.
— Могла виїхати в Німеччину, але не хочу залишати чоловіка. У лютому переїхала до Львова, але в липні повернулася до Києва. Цього року Різдво в Україні буде особливе.
Обов’язковою стравою на різдвяному столі в християн Європи є штолен — традиційна німецька випічка, яка формою та кольором нагадує загорнутого в пелюшки новонародженого Христа. Його печуть із начинкою з родзинок і цукатів, маком, горіхами й марципаном
Штолен, як різдвяну випічку, вперше згадано в письмовому документі. Його спекли як десерт місцевому священнику в Наумбурзі на Заале в Німеччині. Штолен їли в Різдвяний піст, дріжджове тісто готували на воді з додаванням ріпакової олії. Використання вершкового масла забороняв Папа Римський
1329 р.
У документах уперше згадано Дрезденський штолен — найвідоміший різновид цієї випічки
1474 р.
Папа Римський Інокентій VIII скасував заборону на використання у штолені вершкового масла. Цього просили німецькі шляхтичі — саксонський курфюрст Ернст і його брат герцог Альбрехт
Штолен почали регулярно продавати на Штрицельмаркті — різдвяному ярмарку в Дрездені
1500 р.
Дрезденські пекарі засновують традицію передавати владним князям великі різдвяні штолени
1560 р.
До історії випічки причетний Папа Римський
1491 р.

Більше інформації про дріжджі Духмяна Хата, секрети дріжджового тіста та безліч рецептів бездоганної випічки –
на сторінці Духмяної Хати у Фейсбук.
Готували спецпроєкт:
Олена ГОНЧАРОВА, Оксана СНІГУР - автори
Роман ЗАПОРОЖЧЕНКО - редактор
Юлія ІЛЬЧЕНКО - продакшн
Рада КІШКА - дизайнерка