Збирати кошти на безпілотники, які допомагають нашій армії, взялася ледь не вся країна. Гроші виділяють міські та сільські ради, бізнесмени, відомі спортсмени, збирають діти у школах, колядники під час новорічних свят, артисти на концертах, молодята на весіллях, пенсіонери.
92-річна Галина Шеремет із села Загребелля Роменського району на Сумщині купила fpv-дрон для 57-ї бригади. Витратила 15 тис. грн. На БпЛА зроблено напис: “Від баби Галі”.
“Гроші – це прах, папірці. Якось лежу вночі й думаю: а попитаю, почому ті безпілотники? Моє головне бажання – побачити українську перемогу над Росією”, – розповіла Галина Шеремет. Має п’ятеро дітей, дев’ятеро онуків, семеро правнуків. Майже всі дорослі чоловіки в її родині – військові. Пенсіонерка пережила Голодомор, розкуркулення.
У селищі Верховина на Івано-Франківщині подружжя Володимир і Марина Павлюки передали на потреби Збройних сил України 4 fpv-дрони. Молодята разом зі своїми батьками придбали їх на подаровані на весіллі гроші. Витратили 100 тис. грн.
Ще одна пара з Прикарпаття – Вікторія і Юрій Семчишини у запрошеннях на весілля попросили гостей не купувати квітів, а пожертвувати гроші на підтримку військових. Таким чином вдалося зібрати 11,5 тис. грн. Від себе подружжя додало ще 3,5 тис. Загалом вийшло 15 тис. грн.
2023 року через Prozorro місцеві громади придбали щонайменше 27 тис. БпЛА на 3,6 млрд грн. Найпопулярніші моделі – Mavic і FPV. Також громади передають кошти напряму військовим частинам, щоб ті самостійно купували необхідне.
Зокрема, міська рада Кам'янки на Черкащині почала закуповувати безпілотники торік на початку літа.
“Якось одномоментно й ми, й сусідні громади зрозуміли, що на фронт треба дрони. Навіть не автомобілі, не одяг чи їжа. Бо безпілотники бережуть життя наших бійців. Відтоді ми закупили БпЛА для військових на 1,5 мільйона гривень. Спочатку брали у виробників по 20 тисяч гривень, тепер – по 27 тисяч. Нещодавно відвезли 20 БпЛА на запорізький напрямок”, – розповів Олександр Потапенко, заступник міського голови Кам'янки.
До збору коштів на БпЛА долучилися місцеві школи й дитсадки.
“Виробник, коли дізнався, що кошти збирали школярі, продав нам безпілотники за собівартістю – 15 тисяч гривень. Окрім дронів, повезли бійцям окопні свічки й пиріжки. Однак хлопці просять: везіть тільки безпілотники і якомога більше! Вони нині найпотрібніші на фронті”, – підсумував Олександр Потапенко.