Тарас Шевченко, поет, художник
Народився 9 березня 1814 року в Моринцях на Черкащині, помер 10 березня 1861 року в російському Санкт-Петербурзі.Батьки мали 6 дітей, найменша донька народилася сліпою. Сліпі діти часто народжувалися в роді Шевченків.
Батько й дід були письменні й у 8 років віддали Тараса до церковно-парафіяльної школи в Керелівці, куди родина згодом переїхала. Коли Шевченкові було 9 років, померла його мати. Батько одружився вдруге.
Ще за півтора року Тарас Шевченко залишився круглим сиротою. Батько помер у 47 років. Від побоїв мачухи хлопець утікав до малярів на навчання. Усі спроби привчити його до селянського життя зазнавали невдач – він прагнув малювати або на лихий кінець пасти вівці.
1828 року Тараса забрав до себе козачком місцевий поміщик Павло Енгельгардт. Хлопець жив у Вільні, Варшаві й Петербурзі й дослужився до покоєвого майстра. Із кріпацтва його викупили 1838 року за гроші царської родини, що погодилася заплатити в лотерею 2500 рублів за портрет Жуковського роботи Брюллова. Під час довгої епопеї викупу Шевченко був близький до самогубства.
На волі жив у земляка-художника Івана Сошенка. Згодом посварилися, бо Тарас почав залицятися до його дівчини. 1839-го Шевченко дав почитати свої перші вірші Євгену Гребінці. Той був щиро захоплений ними.
12 лютого 1840 року вийшов перший “Кобзар”.
5 квітня 1847 року Шевченка заарештували на переправі в Києві у справі “Кирило-Мефодіївського братства”. Київський губернатор Фундуклей написав про наслідки обшуку: “Знайдено книгу писаних віршів під заголовком “Три літа”, з них деякі – бунтівного й злочинного змісту”.
Донос на Шевченка написав студент Олексій Петров, який стверджував, що Тарас Григорович “найгострішими словами виливає свою ненависть на царську фамілію й намагається спонукати українців до повстання”.
Потім були 10 років солдатчини у степах Казахстану. Звільнився в липні 1857 року, відбувши в солдатах 10 років і 2 місяці.
Тарас Шевченко хворів на ревматизм, а згодом у нього виявили водянку. У його день народження лікар констатував, що водянка пішла в легені. Ніч перед смертю за старим стилем 26 лютого Тарас просидів у ліжку. О п’ятій ранку він покликав слугу і попросив чаю з молоком, а потім сказав: “Прибери тут, а я піду вниз”, – і пішов по сходах до майстерні. Зійшовши зі сходів, охнув і впав. Йому було 47 років.
На Смоленському цвинтарі в Петербурзі Шевченко пролежав лише два місяці. Потім його перепоховали в Каневі, на Чернечій горі. Могилу викопали київські студенти, бо канівські гробарі, дізнавшись, кого ховають, вимагали неймовірних грошей.