Після повномасштабного вторгнення українці зрозуміли, що важливо не тільки самим отримувати підтримку, а й підтримувати інших, стати для когось опорою. Адже підтримка підбадьорює, додає впевненості, сил і віри, що все буде добре.
У спільному спецпроєкті Gazeta.ua та медичної лабораторії “ДІЛА” ми розкажемо, як підтримка стала правилом життя для багатьох цивільних людей і патріотичних бізнесів.
“Бажання підтримувати закладено в генетичному коді українця” - історії, що надихають допомагати
“Підтримка зцілює не тільки того, кому її надано. Вона допомагає відчувати себе потрібною й людині, яка допомагає. Наприклад, після кожного ракетного удару по українських містах кількість донатів на ЗСУ тільки зростає. Бо українці зрозуміли: краще донатити, ніж боятися. У цьому проявляється і наша вдячність захисникам, і наша лють до ворога”, - каже психологиня Валентина Домська.
Із донькою та онуками мешкає нині в Польщі. Співпрацює з двома благодійними організаціями, які надають безкоштовну психологічну допомогу. Консультує українців дистанційно.
Бажання підтримувати й допомагати закладено в генетичному коді українця. Про це свідчить чимало прикладів з нашої історії. Нині, наприклад, зріс попит на факультети психології. Охочих там навчатися стільки ж, як на ІТ-спеціальності. Це теж свідчить про бажання українців підтримувати й допомагати”, - говорить Валентина Домська.
Від 2014 року психологиня безкоштовно проконсультувала понад 1500 українців.
“В українській мові до слова “підтримка” є 20 синонімів: опора, допомога, захист, порятунок, добродійство, заступництво, меценатство тощо.
Українці зрозуміли: краще донатити, ніж боятися
“Мала кілька бесід із підлітком, на очах у якого в Маріуполі загинули батьки. Він із бабусею виїхав до Німеччини, але потім повернувся в Україну. Підтримувала сім’ю, що втратила під час війни батька й сина. Досі на зв’язку з киянкою, що поховала коханого. А потім дізналася, що чекає дитину від нього. Його батьки прийняли її як рідну доньку. Вона сирота, виховувала бабуся. Консультувала воїнів після ампутацій. Хлопцеві 19 років, прокинувся в палаті. Думав, що втратив у бою тільки руку, а в нього немає обох ніг. Також часто по підтримку звертаються волонтери”, - розповідає Валентина Домська.
Їй доводиться підтримувати людей, що пережили сімейні драми.
“Він воює, коханій оплачує квартиру, умудряється з найгарячішої точки замовити квіти. А потім дізнається, що вона вже кілька місяців живе з іншим. Ми були з тим військовим на зв’язку пів року. Він зумів покохати іншу. Готуються до весілля. Після одного з наших сеансів набрав колишню й подякував: “Якби не твоя зрада, я ніколи не зустрів би жінки, без якої не уявляю життя”, - пригадує психологиня.