СПЕЦПРОЄКТ
Супермаркет vs базар
Як і коли в Україні виникли магазини, де є все
Їжа формує смаки, моду, тенденції в суспільстві. Вона дає поштовх розвитку технологій і появі нових професій. У спільному спецпроєкті Gazeta.ua та АТБ розкажемо, як найбільша мережа продуктових супермаркетів впливає на смаки українців, реагує на запити суспільства та ретельно стежить за світовими тенденціями споживання.
1 листопада 2023 року АТБ святкує 30 років. Протягом цього часу народна мережа супермаркетів постійно вдосконалювала асортимент своїх магазинів і продовжує це робити сьогодні. Провідний ритейлер країни пильно стежить, щоб товари на полицях були актуальні, доступні за вартістю для мільйонів українців та відповідали запитам сучасних споживачів.
На початку 90-х асортимент гастрономів не відрізнявся від радянського "різноманіття". Більшість пропонувала базові продукти. У 1993-1994 роках в Україні виникає новий клас суспільства підприємці-човники. Вони привозили з-за кордону зокрема й імпортні продукти, які відрізнялися яскравою упаковкою, незвичними смаками. Їх можна було купити на базарах, у кіосках, а згодом і в гастрономах.
Просто додай води: популярні продукти 90-х
“Хліб і Rama створені один для одного” – так звучала перша на пострадянському просторі реклама маргарину, який легко намащувався на хліб. Українці їли цей продукт на сніданок, використовували для випічки. Знаходили сотні варіантів використання пластикової тари від маргарину Rama в господарстві.
Маргарин Rama
Це перша універсальна харчова добавка, яка стала доступною українцям. За допомогою сухих бульйонних кубиків господині надавали буденним стравам яскравого смаку. Популярна реклама “Галліна Бланка, буль-буль” заохочувала використовувати цей продукт для приготування супів, гарнірів і м'ясних страв.
Бульйонні кубики
Gallina Blanca, Knorr, Maggi
Вони швидко витіснили на святкових столах традиційні домашні компоти та узвари. Адже необхідно було лише висипати порошок із пакетика в банку, просто додати води й розмішати. Розчинні напої мали десятки різних смаків, коштували недорого, тому користувалися шаленою популярністю. Згодом розчинні напої витіснили солодкі газовані води, які почали масово виготовляти в Україні.
Розчинні напої Yupi, Invite, Zuko
Різноманітні жувальні гумки заполонили вітрини магазинів, кіосків. Вони не просто освіжали подих, а й стали символом успішності, сучасності. Turbo, Love is були популярні завдяки вкладкам усередині. Їх колекціонували, обмінювали. Вкладки ставали своєрідною валютою серед дітей, за яку можна було щось виміняти.
Жувальні гумки Wrigley's, Stimorol, Orbit, Turbo, Love is
яку почали випускати 1995 року в Харкові. Її споживали як гарнір, у вигляді супу, а також просто сухою. Мівіна фактично стала першим снеком в Україні і започаткувала цілий напрямок у харчуванні.
Культовий продукт – суха вермішель “Мівіна”,
На початку 2000-х в Україні виникають магазини нового типу супермаркети. Зокрема мережа АТБ перейшла на формат самообслуговування 2001 року.
Ера супермаркетів
“Спочатку була проста ідея створити магазини, де можна купити всі необхідні продукти дешевше, ніж на ринку. А також забезпечити гарантію якості запропонованих товарів шляхом оснащення магазинів усім необхідним обладнанням для зберігання”, кажуть в АТБ.
Коли в компанії побачили, що покупцям подобається формат “усе в одному місці за мінімальною ціною з гарантією якості”, то почали замислюватися над масштабуванням мережі АТБ. Одночасно працювали над розробленням формату ідеального магазину, вивчали європейський досвід.
На початку свого розвитку магазинам АТБ доводилося конкурувати з традиційними ринками. І це досить непогано виходило, популярність швидко зростала завдяки ретельно продуманому асортименту та низьким цінам. Поступово магазини АТБ стали для українців місцем постійної купівлі найнеобхідніших товарів. А згодом асортимент супермаркетів поповнився новими незвичними для більшості покупців товарами, що створювало додатковий інтерес.
“Наш вибір зупинився на форматі мережі Lidl, бо він був найкращий з точки зору витрат на 1 кв. м. Адже асортимент товару, що вироблявся на той час в Україні, був дуже скромний. Тож площу магазинів планували з урахуванням цього”, розповідають фахівці компанії АТБ.
“Саме тоді ми зрозуміли, що дуже важливо аналізувати, як споживач обирає товар, яка структура його покупок за категоріями, смаками, обсягом пакування, ціновим сегментом. Наш асортимент більш-менш стабільний за кількістю позицій, але постійно змінюється щодо наповнення саме тими брендами, за які “голосують” наші покупці”, додали в АТБ.
У мережі АТБ постійно вивчають поведінку покупців, щоб розуміти, які товари приваблюють більше, а які менше. І з урахуванням цього формується асортимент.
Яскраві 2000-ні: гамбургери, хотдоги, суші, авокадо
В Україні виникають перші Макдональдси, піцерії, японські ресторани. Громадяни починають активно цікавитися кухнею інших країн. Готують удома бургери, піцу, суші, хумус. На святкових столах з'являються італійські, французькі, чилійські вина. Відповідно, мережі супермаркетів швидко реагують на запити споживачів, змінюють і адаптують асортимент під нові смаки українців.
В АТБ враховують тренди, що формуються як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках. Наприклад, на початку 2000-х в Європі починає стрімко набирати популярності авокадо. Споживачі його цінують за унікальне поєднання корисних речовин і приємний смак.
2004 року цей продукт з’являється на полицях магазинів АТБ і український невибагливий покупець починає пробувати новий фрукт. Мережа продає всього до 200 кг на тиждень. Але з часом ситуація кардинально змінюється. Нині в магазині завжди можна купити авокадо різних сортів і країн походження. Сьогодні в середньому за день АТБ продає 8-12 тонн авокадо.

Нині в компанії АТБ спостерігають збільшення попиту на зелені салати, тому формують цікаву асортиментну пропозицію для покупців у цьому напрямку. Однією з інноваційних позицій в асортименті є зелені салати в горщику під торговою маркою.

Стабільно високий попит серед споживачів мають червона риба та м’які крем-сири. Зокрема, їх використовують для приготування суші та бутербродів, і покупці дуже полюбляють акційні пропозиції на ці групи товарів.
Вивчаючи поведінку та потреби споживачів у 1197 магазинах АТБ по всій країні, компанія запроваджує нові сервіси – гарячу каву та чай, соки фреш та м’яке морозиво, відділ гарячої випічки, де, крім запашного хліба та інших видів випічки, можна придбати найсвіжіші піцу й хотдоги. У деяких магазинах АТБ додатково починають працювати відділи з готовою їжею. Бо сьогодні супермаркет – це не тільки про швидку закупівлю, а ще й про комфорт та зручність для відвідувачів.
Нині більшість мереж має власні торгові марки. У мережі АТБ це товари брендів “Розумний вибір”, “Своя лінія” та De Luxe.
Новий напрямок власні торгові марки
Як зазначили в компанії, ідея їх створення виникла в той момент, коли побачили, що відомі розкручені бренди, користуючись власною популярністю, почали підвищувати вартість своїх товарів, але покращувати якість не поспішали. Водночас на полицях магазинів були присутні товари, які не поступалися за якістю відомим торговим маркам, але коштували дешевше й були менш популярні.

Тож на ринку виникло вікно можливостей – запропонувати споживачам якісний товар за справедливою ціною.
“Розумний вибір”
Нині на полицях в АТБ представлено понад 1000 позицій власних торгових марок у 100 товарних категоріях. Найсвіжіші продукти харчування та товари першої необхідності для мережі АТБ виготовляють близько 300 українських виробників. Із понад 100 компаніями АТБ співпрацює вже понад 10 років.
“Своя лінія”
“De Luxe”
Отже ВТМ АТБ це:
якісні товари найнижчої вартості
аналоги відомих українських брендів, але на 10-15% дешевші
преміумсегмент АТБ, товари власного імпорту з європейських країн
Пандемія COVID-19
Пандемія та повномасштабна війна
Повномасштабне воєнне вторгнення призводить до підвищеного попиту на всі групи товарів, порушується логістика постачання, під обстрілами або окупацією залишаються деякі українські підприємства-виробники, виникає тимчасовий дефіцит певних товарних категорій. Аби уникнути продовольчої кризи в перші тижні, навіть у перший місяць війни, більшу частину соціального товару компанія АТБ перевозить тільки власним транспортом. Це близько 750 автомобілів. І весь свій флот задіює, щоб доставити товар від виробників на склади й далі до магазинів.
Зазвичай в АТБ представлено в середньому майже 3800 товарних позицій. Асортимент переглядається двічі-тричі на рік
Сьогодні для областей та міст, максимально наближених до лінії бойових дій, асортимент магазинів становить 1000-1500 найменувань. Він корегується з урахуванням зміни воєнної ситуації та можливості постачання товарів нашим транспортом або транспортом наших партнерів.

Інший – це так званий воєнний асортимент. Він становить 400-500 позицій, які є критично важливими для підтримання життєдіяльності. Це продукти харчування соціальної групи та товари першої необхідності. Цей асортимент був у тих містах, де проходили бойові дії і які переходили з одних рук в інші. Там, де була реальна загроза системному наповненню магазинів товаром та його доставленню. Наприклад, у Чернігові, Сумах, де можливість доставляння товару то з'являлася, то зникала. Управління таким асортиментом відбувалося в ручному щоденному режимі.

В інших областях асортимент магазинів АТБ практично не відрізняється від довоєнних часів. Єдине – трохи зменшили кількість певних дорогих товарів.
Пандемія на початку 2020 року вносить свої корективи в усі сфери нашого життя. Змінюються і споживчі настрої. Як завжди, зростає попит на товари першої необхідності та виникає потреба в медичних масках, антисептиках та експрес-тестах на Ковід. Мережа АТБ миттєво реагує на запити покупців та вводить цю групу товарів в асортимент.
2022 рік ставить нові виклики
Українці пережили чимало криз та підвищення цін. Як правило, на кожен виклик населення реагує панічними закупівлями й біля магазинів завжди вишиковуються черги.

В АТБ кажуть, що для них кризові ситуації це насамперед виклик або екзамен, наскільки злагоджено й ефективно побудовано процеси всередині компанії. Як правило, поведінка покупців щоразу повторюється й демонструє дуже швидку реакцію на будь-яку негативну інформацію. Адже кожен хоче зробити вдома “стратегічний” запас базових харчових продуктів.

Лідерами закупівлі впродовж 15 років є цукор, сіль, гречка, туалетний папір, консерви.
Стратегічний запас
Основна фішка асортиментної стратегії АТБ полягає в умінні запропонувати своїм покупцям найбільш збалансовану й актуальну на ринку пропозицію між товарами брендів, власними торговими марками та товарами власного імпорту як у продуктах харчування, так і серед товарів непродовольчої групи. Саме це відрізняє АТБ від інших мереж

Закуповуватися у народних супермаркетах, якими є АТБ, легко, комфортно та швидко.
Над спецпроєктом працювали:
Олена ПЕТІК Коректорка
Тарас ПОДОЛЯН Фотокореспондент
Ганна Нароніна Дизайнерка
Роман ЗАПОРОЖЧЕНКО Автор
Юлія ІЛЬЧЕНКО Продакшн
Мирослава БОНДАРЕНКО Редакторка
Оксана МИШОПИТА Креативна продюсерка