Лариса зазначає, що Дюшес завжди був аристократ. Проте з початком повномасштабної війни, коли довелося пережити найважчі часи, домашній улюбленець став справжнім рятівником. Адже жінка разом із близькими провела нескінченно довгі 13 днів в окупації в селі під Ірпенем.
“24 лютого, коли почули постріли та вибухи, ми залишалися в Києві і до 17-ї ніхто не думав виїжджати. Потім до доньки приїхали друзі, почали наполягати, що треба виїхати зі столиці. А тоді зателефонував брат і покликав до себе в село під Київ. Коли приїхали до нього, там уже було дев’ять людей, а також два собаки й кіт.
Не думала, що наш Дюшес буде зразково поводитись у таких обставинах. Він, волелюбний та вередливий, міг сперечатися, якщо незадоволений. Спав лише на подушці. Нема подушки – гучно волав. З квартири не виходив, переноску терпіти не міг, але повномасштабне вторгнення все змінило. Першої ж ночі після обстрілів усю панську поведінку як вітром здуло. Традиційно крикливий, він не видав ані звуку. Акуратно лежав у позі сфінкса на краю ліжка. Уночі лягав між мною і донькою й зігрівав нас. Він не був наляканий чи тривожний, навпаки – зберігав спокій. Ми навіть почали називали його охоронцем, так поважно й упевнено він поводився”, – каже жінка.
Також у родині є Денні – активна й холерична дівчинка джек-рассел.
На жаль, восени 2022 року в Дюшеса почали відмовляти нирки. Родині довелося звернутися до місцевої клініки. Кіт прожив іще пів року, навесні цього року його не стало. Це стало величезною втратою для рідних.
Зараз у пані Лариси є ще один джек-рассел – Коко.
“Поява другого собаки частково пов’язана з війною. Після окупації в доньки почався посттравматичний стресовий розлад, два місяці було безсоння. Психолог сказала, що це явно поглиблюється психологічна травма. Проте є три найпростіші речі, які працюють, як швидка допомога, – це собака, спорт і вирощування рослин.
“Коли почалася повномасштабна війна, вона стала незворушною, ніби перебувала в повній бойовій готовності. Я переконалася, що на чотирилапих у найскладніший час можна покластися. Вони здатні бути найкращим заспокійливим. Згодом, після порятунку з окупації, чоловік наполіг на нашому з донькою виїзді за кордон. Дюшес поїхав із нами, а ось Денні залишилася з чоловіком у Києві. Протягом 10 днів дороги я не почула від Дюшеса жодного нявку. Проте, щойно ми облаштувалися в Іспанії, кіт повернувся до своєї класичної поведінки – владної та норовливої”, – ділиться жінка.
Вона зазначає, коли їхали за місто, не думали, що опиняться в окупації. “Було дуже важко. За кілька днів залишилися без їжі. Тоді було головне завдання – вижити. Зрештою вирішили прориватися. Дорога була дуже довга й важка. Але під час кожного переїзду Дюшес поводився дуже розумно. У нього завжди було таке наче завмирання. От ми заходимо в якийсь готель, він завмирає: не ходить, не рухається, не п’є води. А потім дуже обережно все обнюхує, знаходить комфортне місце, добу міг спати і лише після цього входив у нормальне життя. Я зрозуміла, що вчуся в кота. У тварин значно сильніша й потужніша система самозбереження. Побачила це, коли ми були в окупації і коли рятувались. Я вчилась у нього спокою в найважчі часи”, – зазначила Лариса Мудрак.
Ми придбали Коко і переконалися: тварини справді лікують. Коко на відміну від Денні має зовсім інший характер і за поведінкою зовсім не схожа на джек-рассела. Вона неймовірно лагідна, ніжна, уважна до всіх. Зізнаюся: без тварин ми значно важче пережили б усе, що з нами сталося”, – підсумувала Лариса Мудрак.