Леся Українка
Справжнє ім'я – Лариса Петрівна Косач
(13 (25) лютого 1871 – 19 липня (1 серпня) 1913)
Народилась у заможній родині.
Кращими подругами вважала сестру Ольгу та письменницю Ольгу Кобилянську.
Улітку 1883 року в Лесі Українки діагностували туберкульоз кісток.
Знала англійську, німецьку, французьку, італійську, давньогрецьку та латину, бралася за вивчення грузинської, шведської, іспанської.
Померла у 42 роки в Сурамі, Грузія. Похована на Байковому кладовищі в Києві. Під час похорону її труну несли шість жінок – подруги Лесі та відомі громадські діячки.
Батько
Петро Косач – походив із козацької шляхти, юрист, освітянин, статський радник, меценат.
Мати
Ольга Косач – шляхетного роду, письменниця. Писала під псевдонімом Олена Пчілка. Першою в Україні впорядкувала й видала книгу про особливості українських орнаментів. Запровадила моду на вишиванки в колі аристократок. Видала перший феміністичний альманах “Перший вінок”.
Батько Лесі Українки був першим чоловіком у декретній відпустці. Коли народилася Лариса, Олена Пчілка занедужала на анемію й на пів року поїхала лікуватися до Європи.
Леся навчилася читати в 4 роки, вишивала з 6 років. Почала писати власні твори з 13.
У 19 років написала для своїх сестер підручник “Стародавня історія східних народів” (надрукований у Катеринославі 1918-го). Перекладала твори класиків світової літератури.
1912 року Леся Українка стала першою жінкою, яка отримала почесне звання академіка в Галицькій науковій спільноті. Леся Українка написала понад 250 творів, серед яких вірші, драми, повісті та оповідання.
Перший заробіток Леся Українка отримала у 29 років. Почала друкувати в петербурзькому журналі “Жизнь” свої літературознавчі огляди про новітні на той час процеси у світовій літературі.
Леся Українка ввела в українську мову слова "напровесні" та "промінь".
Подорожувала до країн із кліматом, який сприяв покращенню її здоров'я: Єгипет, Грузія, Італія, Німеччина, Австро-Угорщина. Часто жила в Одесі та Криму, на Кавказі.
У 36 років вийшла заміж за Климента Квітку. Жили у Криму, там чоловік отримав посаду в суді. Мати Лесі Українки була проти цих стосунків, називала Климента жебраком. Климент Квітка був молодший від дружини на 9 років, теж хворів на туберкульоз. Дітей подружжя не мало.
Хобі – гра на фортепіано, малювання, збирання фольклору. Улюблені страви – ожинове морозиво та англійський кекс. Пила вино, наливки, слабоалкогольні напої.