Женевський заклик” зосереджений у своїй діяльності на роботі з нещодавно інтегрованими підрозділами Збройних сил України. Іншими словами, з тими військовослужбовцями, які, можливо, не проходили спеціалізованої підготовки з МГП та не мали чіткого розуміння про застосування правил війни на практиці.
Тренінги з МГП для військових
Вячеслав Раєвський, інструктор із міжнародного гуманітарного права “Женевського заклику” в Україні, зазначає, що перед початком тренінгів з МГП військовослужбовці часто налаштовані дещо скептично.
Військові вважають, що їм будуть забороняти воювати, тобто робити свою першочергову роботу. А виявляється, що МГП не про заборону ведення бойових дій, а про те, як це робити правильно, зберігаючи життя цивільних людей. І згодом військові погоджуються, що правила війни якраз регламентують поведінку військових під час бойових дій та ґрунтуються на балансі між військовою необхідністю та загальноприйнятими принципами людяності”, – пояснює Вячеслав Раєвський, інструктор із міжнародного гуманітарного права “Женевського заклику” в Україні.
Вячеслав Раєвський
інструктор із міжнародного гуманітарного права “Женевського заклику” в Україні
Найскладнішим для сприйняття є заборона відповіді на неправомірні дії противника такими ж діями, які порушують норми МГП.
“На жаль, це може випливати з тотальної зневаги норм МГП супротивною стороною та бажанням помститися у будь-який спосіб, але й це правило знаходить підтримку аудиторії. Адже виконання норм МГП – це насамперед ознака сучасної професійної армії, відчуття гідності в кожного воїна та позитивний імідж країни на міжнародній арені”, – каже Вячеслав Раєвський.
На тренінгах, які організовує
“Женевський заклик”, розглядають основні правила для комбатантів: принципи розрізнення, пропорційності, запобіжних заходів, як поводитись із військовополоненими, захист цивільних осіб, медичного персоналу та поранених. Також обговорюють питання відповідальності за воєнні злочини.