Санофі налічує 250 відданих своїй справі працівників – із різних департаментів та функцій, у різних куточках України. І безпека кожного з них є пріоритетом компанії.
Як провідна компанія у сфері охорони здоров’я ми усвідомлюємо, що енергія та залученість наших колег безпосередньо впливають на успіх наших проєктів, спрямованих на покращення життя та здоров’я українців. Тож компанія продовжує невпинно працювати, гуртуючись та підтримуючи наших людей у цей складний період.
Безпека команди - найвищий пріоритет
Орієнтація на потреби людей та їхня безпека – це цінності, які сповідує компанія. У нашому офісі в Києві обладнано комфортне укриття, де співробітники можуть продовжити працювати та відчувати себе у безпеці під час оголошення повітряних тривог. Відключення електропостачання не впливає на робочий процес завдяки генераторам, які забезпечують нас світлом, стабільним мобільним зв’язком та інтернетом.
Людмила Іващенко
керівниця з управління персоналом компанії “Санофі”
Ми завжди піклувалися про фізичне та психічне здоров’я наших людей, тож іще до початку великої війни запровадили сервіс із надання психологічної допомоги працівникам та членам їхніх родин кваліфікованими фахівцями.
Із 2022 року ми проводимо для співробітників зустрічі з лікарем-гінекологом, де обговорюються питання жіночого здоров’я. Згодом почали запрошувати лікарів з лекціями про чоловіче здоров’я. Проводимо з дитячими психологами групові вебінари, які стосуються спілкування з дітьми в умовах війни.
Для покращення фізичного та психічного здоров’я наших співробітників щотижня проводяться заняття з йоги, а також є можливість грати у настільний теніс, футбол тощо. Часто організовуються корпоративні свята та спортивні змагання, під час яких ми дотримуємося найвищих стандартів безпеки.
Крім того, проводимо зустрічі для працівників із нашими юридичними експертами щодо питань поставлення на військовий облік та мобілізації. У скрутних ситуаціях не залишаємо співробітників наодинці – надаємо фінансову допомогу в разі хвороби, пошкодження житла внаслідок воєнних дій тощо”, – розповідає Людмила Іващенко.
З першого дня війни у Санофі активно працює департамент із безпеки, який цілодобово аналізує ситуацію в регіонах і надсилає в режимі реального часу відповідні рекомендації для колег. Наприклад, у Харкові, Дніпрі, Одесі, Миколаєві нині обмежено візити наших медичних представників у лікарні та аптеки, так само з міркувань безпеки призупинено й відрядження. Водночас компанія не прив'язує працівників в Україні до конкретної локації - вони можуть обирати на власний розсуд місце для безпечного проживання та роботи, узгодивши відповідні зміни зі своїм керівником.
Турбота про пацієнтів починається з турботи про працівників
У перші місяці війни деякі колеги не могли продовжувати працювати у зв’язку з активними бойовими діями чи окупацією. Їхнім родинам компанія допомагала з переїздом у безпечніші регіони України чи за кордон.
“Російське вторгнення змусило багатьох наших колег залишити свої домівки в пошуках безпечного місця, тож турбота про їхній добробут стала нашим пріоритетом. Допомагали з евакуацією, оплачували логістику. А тим, хто вирушив за кордон, на допомогу прийшли наші колеги із сусідніх країн – шукали тимчасовий прихисток, допомагали в облаштуванні й забезпеченні всім необхідним. Компанія також оплачувала протягом перших восьми місяців житло наших людей та членів їхніх родин за кордоном.
Протягом року ми зберігали робоче місце та виплату зарплати всім нашим співробітникам незалежно від їхньої можливості виконувати свої обов’язки дистанційно. Встановили доплату всім без винятку працівникам у розмірі 500 євро протягом 2022 року.
Тепер у компанії велику увагу приділяють підготовці колективу та створенню інклюзивного офісного простору для людей з інвалідністю й ветеранів, які повертаються з війни. Провели низку вебінарів для команди з військовими психологами. Триває робота щодо облаштування офісу для доступності всіх зон людям із фізичними, психічними чи іншими порушеннями.
На жаль, 2022 року загинув один із наших колег. Це непоправна втрата для нас усіх. Ми зробили все можливе для підтримки його сім’ї – як психологічної, так і фінансової", – додала Людмила Іващенко.
3 млн євро становить бюджет Санофі з підтримки працівників за перший рік повномасштабної війни:
- додаткові щомісячні виплати на першочергові потреби впродовж року;
- витрати, пов'язані з переміщенням чи переїздом колег за кордон;
- пальне для власних та корпоративних автомобілів під час евакуацій та переміщень;
- оренда житла для колег і їхніх родин за кордоном тощо.