нутрієнтний підхід допоможе зробити раціон збалансованим

Що покласти до миски кота та собаки:

Здоров'я наших домашніх улюбленців напряму залежить від харчування. Раціон котів і собак повинен містити необхідні вітаміни, мінерали, білки, жири та вуглеводи, щоб наші улюбленці прожили довге та щасливе життя. Без допомоги спеціалістів важко визначитися, чим наповнити збалансовану тарілку для чотирилапого друга, адже багатьом людям банально бракує знань у цій сфері.

Gazeta.ua разом із виробником здорового харчування для котів і собак Royal Canin допоможе розібратись, як зібрати збалансовану тарілку для домашнього улюбленця, чому важливий саме нутрієнтний підхід у харчуванні. Також спростуємо популярні міфи, що існують у суспільстві щодо годування тварин.

Нутрієнтна тарілка

натискай

Що таке нутрієнтний підхід у харчуванні тварин

  • Юлія Романишина
    лікарка ветеринарної медицини, членкиня Європейського співтовариства ветеринарної та порівняльної дієтології, менеджерка з наукових комунікацій та зв’язків “Рояль Канін Україна”
    “Нутрієнтами називають поживні речовини, що містяться в їжі. Це білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали. Саме нутрієнтний підхід дає змогу зробити раціон домашніх улюбленців збалансованим. Він включає знання з різних наук – фізіології, біохімії, генетики. Вони необхідні для того, щоб вивчити не тільки потреби самих тварин, а також хімічний склад продуктів. Зокрема, як перетравлюється, засвоюється їжа. Також враховуються внутрішні фактори – фізичний чи фізіологічний стан тварини. І зовнішні – умови вирощування та оброблення харчових продуктів”.
  • Юлія Романишина

    лікарка ветеринарної медицини, членкиня Європейського співтовариства ветеринарної та порівняльної дієтології, менеджерка з наукових комунікацій та зв’язків “Рояль Канін Україна”

    “Нутрієнтами називають поживні речовини, що містяться в їжі. Це білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали. Саме нутрієнтний підхід дає змогу зробити раціон домашніх улюбленців збалансованим. Він включає знання з різних наук – фізіології, біохімії, генетики. Вони необхідні для того, щоб вивчити не тільки потреби самих тварин, а також хімічний склад продуктів. Зокрема, як перетравлюється, засвоюється їжа. Також враховуються внутрішні фактори – фізичний чи фізіологічний стан тварини. І зовнішні – умови вирощування та оброблення харчових продуктів”.

Разом із Юлією Ромашининою розібрали приклади, як продукти харчування можуть впливати на здоров'я тварин, чому важливо дбати про збалансований раціон улюбленця. І які переваги має саме нутрієнтний підхід у годуванні.

“Раціон домашнього улюбленця є свого роду пазлом. Він повинен включати різні продукти та поживні речовини. Універсального продукту, який містив би всі незамінні поживні речовини, просто не існує”, – наголосила лікарка ветеринарної медицини.
Насправді це не завжди так. Наприклад, кролятина є неповноцінною для котів за такою важливою амінокислотою як таурин. Дефіцит таурину призводить до сліпоти, хвороб серця і навіть може призвести до загибелі тварини. Баранина (ягнятина) є неповноцінною як для котів, так і собак через брак метіоніну – іншої незамінної амінокислоти. Тому до раціонів на основі ягнятини та кролятини потрібно додавати інші джерела незамінних амінокислот.
+

Як обрати тип раціону для собаки та кота

“Варто обирати тип раціону для своєї тварини, керуючись власними можливостями. Це може бути готовий корм – сухий або вологий, спеціалізований. Або людина може щодня готувати натуральну їжу для улюбленця. У цьому випадку потрібно проконсультуватися з дієтологом. Він підкаже, як збалансувати харчування, розрахує раціон. Під час вибору готового корму потрібно звернути увагу, чи є він повнораціонним. Зазвичай це вказують на пакованні. До такого раціону не потрібно буде додавати вітаміни чи мінерали.

Якщо ж напису “повнораціонний” на пакованні немає, то це означає, що корм потребує додаткового балансування. Наприклад, вітамінно-мінеральними добавками або іншими компонентами. Знову ж таки краще звернутися до спеціаліста, інакше є ризик не доповнити харчування улюбленця нутрієнтами в потрібній кількості. Із моєї практики: у 99% випадках у домашніх раціонах бракує або є надлишок ряду вітамінів і мінералів. Також треба враховувати фізіологічний стан тварини: вона активно росте, кастрована чи вагітна”, – радить Юлія Романишина.
Щодо розміру порції для тварини – немає універсальних рекомендацій. В одного виробника рекомендована кількість корму, наприклад для кота, за вмістом поживних речовин може бути 50 грамів на день, в іншого – 80. Якщо вологий – у середньому це 2-3 паучі на день.

Під час вибору корму обов'язково потрібно враховувати вік тварини.

“Не можна кошенят годувати кормом для дорослих котів. Є ризик розвитку патологій, тому що кошеня має інші потреби, зокрема йому необхідно більше кальцію. А в кормі для дорослих тварин його недостатньо”, – підсумувала лікарка ветеринарної медицини.
+

Популярні міфи про харчування домашніх улюбленців

Недостатній рівень знань власників про харчування тварин, обмежений доступ до джерел інформації породжує чимало міфів про те, що має бути в раціоні домашніх улюбленців. Найпопулярніші спростовуємо разом із ветеринарною лікаркою Юлією Романишиною.
Реальність. У котів і собак різні харчові потреби. Собаки – всеїдні тварини. Тому для них фактично можна створити збалансований раціон, у якому джерелами потрібних речовин будуть рослинні інгредієнти. Коти ж є обов’язковими (облігатними) м'ясоїдами. І потребують ряду поживних речовин, які містяться лише у тваринних продуктах. Саме тому коти не можуть бути вегетаріанцями. Наприклад, амінокислота таурин синтезується в організмі людей та собак. Проте для котів вона є незамінною, тож обов'язково має надходити з їжею. Таурин міститься в м'ясі, субпродуктах, рибі та деяких морепродуктах. Те саме стосується вітаміну А: люди й собаки можуть його синтезувати, з’ївши моркву. В організм потрапить провітамін каротин, який перетворюється на вітамін А. У котів немає ферменту, що допоміг би їм так робити. Тож необхідний вітамін А, який міститься у продуктах тваринного походження. Наприклад у жирах.
Загалом, якщо ви помітили, що домашній улюбленець раптово почав тягнутися до незвичних смаків, то це може бути ознакою початку якогось захворювання. Наприклад, коли не вистачає натрію, тварини облизують солоне. Облизування простирадл та іншої постільної білизни часто може бути ознакою гастриту. Тому варто проконсультуватися з ветеринаром.
+

Як їжа впливає на здоров'я котів і собак

Незбалансоване харчування часто стає причиною порушень у роботі різних органів і систем.
“Наприклад, у тварин, що ростуть, у разі нестачі кальцію в раціоні досить швидко може розвинутися так званий аліментарний гіперпаратиреоз. Щоб підтримувати необхідний рівень цього важливого макроелемента у крові, організм починає використовувати свої резерви – кальцій, який міститься в кістках. У результаті той інтенсивно вимивається з кісткової тканини у кров. Це призводить до зменшення міцності кісток, і згодом тварини можуть втратити здатність ходити. Будь-яка спроба руху викликає сильний біль. Часто виникають переломи в ситуаціях, де цього не мало б статися: наприклад, передніх кінцівок через простий стрибок із дивана або щелепи – під час вживання твердої їжі. Натомість, якщо в раціон додається надмірна кількість кальцію або є дефіцит фосфору, це може спричинити гіперфлексію п’ясткових суглобів. У таких тварин передні лапи неприродно зігнуті в районі п’ястка. Проте й дорослі тварини можуть страждати від дефіциту або надлишку поживних речовин у раціоні. Наприклад, у котів виникає дилатаційна кардіоміопатія, спричинена нестачею таурину”, – каже Юлія Романишина.
Надлишок важливих вітамінів, як-от A і D, призводить до отруєння або розвитку тяжких патологій.
“Був випадок, коли кота щодня кілька місяців годували печінкою, і це спровокувало інтоксикацію вітаміном А. Проявилася вона у вигляді важкої патології кісткової тканини – утворенням так званих екзостозів, тобто кісткових наростів, сильним больовим синдромом та обмеженням рухів”, – додала лікарка-ветеринар.
Корекція харчування може стати іноді рятівною для здоров’я тварини.
“Якщо на ранніх стадіях захворювань, пов’язаних із нестачею таурину, почати додавати його до раціону, то можна врятувати кота від порушень роботи серця чи сліпоти. Корекція балансу макро- та мікроелементів у раціоні істотно допомагає тваринам із порушенням мінерального обміну та схильністю до розвитку сечокам’яної хвороби. Наприклад, знижуючи рівень магнію, помірно підвищуючи рівень натрію та застосовуючи інші дієтологічні заходи, можна не лише запобігти утворенню таких каменів, як струвіти, але й досягти їх розчинення”, – розповіла Юлія Романишина.
Надлишкова вага у тварин також пов'язана з незбалансованим харчуванням.
“Зайві кілограми провокують захворювання серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату та інші. Часто ця проблема пов’язана з надмірною кількістю ласощів для тварин. І якщо коти не настільки їх потребують, то собаки – більш соціальні істоти, їм завжди смачніше те, що в господаря на тарілці. Також смаколики їм дають під час дресирування. Тож варто навчитися висловлювати свою любов до улюбленців не лише через їжу”, – зазначила менеджерка з наукових комунікацій та зв’язків “Рояль Канін Україна” .
+

Які продукти токсичні для тварин

  • Авокадо
    Містить токсичний фунгіцид персин не лише у плоді, а й у листку, кісточці. Персин є смертельно небезпечним для птахів. У собак може викликати розлади шлунково-кишкового тракту.
  • Шоколад
    Містить теобромін, який особливо небезпечний для собак. Найбільше його в чорному шоколаді.
  • Ксиліт
    Безпечний для людей, міститися в зубній пасті, жувальній гумці без цукру, продуктах для людей із діабетом. Але він є надзвичайно токсичним для собак. Може викликати сильну гіпоглікемію (зниження рівня цукру в крові), гостру печінкову недостатність. Для котів ксиліт не настільки небезпечний, але його споживання все одно не рекомендується.
  • Цибуля та часник
    Містять антиокислювачі, які трансформують гемоглобін крові в метгемоглобін. Він не здатен транспортувати молекули кисню до тканин – і це призводить до кисневого голодування організму. Викликає анемію.
  • Кухонна сіль
    Як і для людей, може бути токсичною, якщо використовувати її у надлишку. Хоча в помірних кількостях сіль може бути джерелом натрію.
  • Виноград та родзинки
    Відомо, що ці продукти можуть викликати ниркову недостатність.
  • Авокадо
    Містить токсичний фунгіцид персин не лише у плоді, а й у листку, кісточці. Персин є смертельно небезпечним для птахів. У собак може викликати розлади шлунково-кишкового тракту.
  • Шоколад
    Містить теобромін, який особливо небезпечний для собак. Найбільше його в чорному шоколаді.
  • Ксиліт
    Безпечний для людей, міститися в зубній пасті, жувальній гумці без цукру, продуктах для людей із діабетом. Але він є надзвичайно токсичним для собак. Може викликати сильну гіпоглікемію (зниження рівня цукру в крові), гостру печінкову недостатність. Для котів ксиліт не настільки небезпечний, але його споживання все одно не рекомендується.
  • Цибуля та часник
    Містять антиокислювачі, які трансформують гемоглобін крові в метгемоглобін. Він не здатен транспортувати молекули кисню до тканин – і це призводить до кисневого голодування організму. Викликає анемію.
  • Кухонна сіль
    Як і для людей, може бути токсичною, якщо використовувати її у надлишку. Хоча в помірних кількостях сіль може бути джерелом натрію.
  • Виноград та родзинки
    Відомо, що ці продукти можуть викликати ниркову недостатність.
Над спецпроєктом працювали:
Матеріал підготовлено за підтримки
Мирослава БОНДАРЕНКО Редакторка
Ірина ЛЕВИЦЬКА Авторка
Юлія ІЛЬЧЕНКО Продакшн
Оксана МИШОПИТА Креативна продюсерка
О.К. Дизайнер