Нутрієнтна тарілка
Що таке нутрієнтний підхід у харчуванні тварин
Юлія Романишина
лікарка ветеринарної медицини, членкиня Європейського співтовариства ветеринарної та порівняльної дієтології, менеджерка з наукових комунікацій та зв’язків “Рояль Канін Україна”
“Нутрієнтами називають поживні речовини, що містяться в їжі. Це білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінерали. Саме нутрієнтний підхід дає змогу зробити раціон домашніх улюбленців збалансованим. Він включає знання з різних наук – фізіології, біохімії, генетики. Вони необхідні для того, щоб вивчити не тільки потреби самих тварин, а також хімічний склад продуктів. Зокрема, як перетравлюється, засвоюється їжа. Також враховуються внутрішні фактори – фізичний чи фізіологічний стан тварини. І зовнішні – умови вирощування та оброблення харчових продуктів”.
Як обрати тип раціону для собаки та кота
Популярні міфи про харчування домашніх улюбленців
Як їжа впливає на здоров'я котів і собак
Які продукти токсичні для тварин
Це будівельний матеріал для організму та джерело енергії. Вони відповідають за імунітет, входять до складу гормонів і ферментів. Проте важливим є не лише загальний рівень білка, насправді значущою є кількість амінокислот, що надходять до організму тварини.
Замінні амінокислоти коти та собаки здатні синтезувати самостійно.
Незамінні амінокислоти тварини не можуть самостійно синтезувати. Саме їх вміст регулюють дієтологи під час складання раціонів. Адже незамінні амінокислоти впливають на здоров'я домашніх улюбленців.
Джерела білків: м'ясо, субпродукти, соя, гречка, пшениця тощо.
Жири є джерелом енергії, а також незамінних жирних кислот (омега-3 та омега-6). Жири беруть участь у багатьох процесах, зокрема впливають на стан шкіри та хутра, імунітет, роботу мозку.
Джерела жирів: рослинні олії та тваринні жири, зокрема риб'ячий жир. Різне м'ясо та олії містять різну кількість жирних кислот.
Індичка та курка містять достатньо всіх жирних кислот.
Яловичина бідна на лінолеву кислоту.
Оливкова олія дуже корисна для людей, проте для котів та собак вона не становить такої цінності.
Соняшникова олія корисна для тварин як багате джерело лінолевої кислоти та вітаміну Е.
Це величезний клас поживних речовин, що відрізняються за своїми властивостями та функціями. Зазвичай мають на увазі засвоювані вуглеводи, тобто прості цукри та крохмалі.
Крохмалі є цінним джерелом енергії, допомагають успішно боротися з деякими захворюваннями. Використовуються в харчуванні котів і собак. Багаті на крохмалі рис, картопля, кукурудза та інші культури.
Цукри – також цінне джерело енергії. Проте у великих кількостях можуть викликати здуття або порушення травлення. Цукри у великих кількостях містяться у фруктах, деяких овочах і коренеплодах.
Клітковина – ще одна група вуглеводів. Хоча ссавці не здатні перетравлювати клітковину, все-таки це важлива речовина – вона сприяє здоровому травленню. Джерелами клітковини є рослини або їх частини, наприклад, насіння подорожника, буряковий жом тощо. Ветеринари радять значно підвищувати рівень клітковини в раціоні тварин – наприклад, у разі діабету, закрепів, діареї, надлишкової ваги.
Вітаміни – незамінні речовини, що беруть участь у найрізноманітніших обмінних процесах, хімічних реакціях. Для котів та собак основним джерелом вітамінів є субпродукти.
Надлишок вітамінів може призвести до отруєння. Наприклад, надлишок у раціоні вітаміну А, багатим джерелом якого є печінка, може викликати важкі ураження кісток.
Мінерали беруть участь у найрізноманітніших процесах в організмі котів і собак:
Джерела мінералів: зернові, субпродукти, молочні продукти тощо.
Вода надзвичайно важлива для організму тварин. Вона є розчинником для хімічних речовин, без неї не могли б відбуватися хімічні реакції. Також вода регулює температуру, забезпечує форму та пружність тіла тварин.
Джерела: вода в основному потрапляє в організм під час пиття та з їжею. Тому в домашнього улюбленця завжди має бути доступ до чистої питної води в достатній кількості.