Тут у Вас має бути карта України. Якщо її нема - вимкніть блокування реклами на цій сторінці і оновіть вкладку:)
група людей, об'єднаних спільністю становища, інтересів; об'єднання людей, що ставить перед собою певні спільні завдання; адміністративно-територіальна одиниця місцевого самоврядування в Україні
Громада
Спецпроєкт
українська нація та її мова, культура, історія, державність; причетність до України, її культури
Під час повномасштабної війни СЛОВА набули нових сенсів, перетворилися на своєрідні коди, що знаходять відгук у серцях. А кожен українець мріє почути слово, на яке ми вже чекаємо довгий час, – ПЕРЕМОГА.
До другої річниці повномасштабного вторгнення Gazeta.ua хоче вкотре нагадати, що кожен на своєму рівні має щодня робити внесок у наближення перемоги. А шлях до неї лише один – через ДОБРО.
У спецпроєкті “Словник добра” ми розказуємо, як українці почали масово робити добро й перетворили це на правило свого життя. Кожен за останні два роки став амбасадором добра: громадяни зі свого боку роблять усе можливе, український бізнес започатковує амбітні проєкти, щоб наблизити перемогу.
Про Музей Василя Стуса фонд “МХП-Громаді” готує великий медійний проєкт, щоб кожен українець дізнався про поета-пророка.
Про Музей Василя Стуса фонд “МХП-Громаді” готує великий медійний проєкт, щоб кожен українець дізнався про поета-пророка.
Про Музей Василя Стуса фонд “МХП-Громаді” готує великий медійний проєкт, щоб кожен українець дізнався про поета-пророка.
Словник .Добра
спецпроєкт до другої річниці
повномасштабного вторгнення
За минулий рік територіальні громади України перерахували понад 16 млрд грн на потреби Збройних сил. Також додатково спрямували 1,3 млрд грн безпосередньо в державний бюджет на закриття нагальних потреб - підготовку кадрів і військ, медичне забезпечення, закупівлю БПЛА та запчастини до них, човнів, засобів РЕБ та акумуляторних батарей для транспортних засобів.
У спільному спецпроєкті Gazeta.ua та Благодійного фонду “МХП - Громаді” ми розкажемо про територіальні громади, які демонструють патріотизм, згуртованість, єдність, допомагають захисникам, волонтерять, підтримують одне одного.
"Хочемо показати, що в нас, як і в місті, можуть функціонувати сучасний спортзал, дитячий простір, надаватися якісні медичні послуги"
Окрім підтримки захисників і оборони країни, вони реалізують проєкти щодо сприяння розвитку місцевого бізнесу, освіти, культури, спорту.
25
1469
територіальних громад існує в Україні з 2020 року

409
міських
435
селищних
625
сільських
мають назви, відмінні від їхніх адміністративних центрів

11
мають центрами села або селища, які до об'єднання громад центральними не були
40
мають однакову назву, але містяться в різних областях. Наприклад, Куликівська селищна є у Львівській і Чернігівській областях

90
мають однакові назви, але належать до різних категорій (сільська, міська, селищна). Наприклад, Ладижинська - міська у Вінницькій області та сільська в Черкаській

понад
11
мають однакову назву центрального населеного пункту. Наприклад, Підгаєцька міська (Тернопільська обл.) і Підгайцівська сільська (Волинська обл.) - центр Підгайці

громад
громад
громад
громад
громад
2804
населені пункти в 144 територіальних громадах було тимчасово окуповано після 24 лютого 2022 року, за даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій

Громади в Україні
громада
Тут у нас цікаві світлини. Якщо їх нема - вимкніть блокування реклами на цій сторінці і оновіть вкладку:)
Розташована за 20 км від автошляху М-12 - частини автомобільного шляху міжнародного значення М-30, що стратегічно важливо для економіки громади
Проблем у громаді завжди вистачає, але нині головне - перемога
Торік на 1,5 місяця Ладижин залишився без тепла через зупинку місцевої теплоелектростанції. Тоді в громаді ухвалили рішення побудувати окремі котельні, щоб мати альтернативне джерело опалення.

Загалом є дві програми співпраці місцевої громади та Благодійного фонду “МХП-Громаді”. Перша - співфінансування проєктів.

Завдяки Благодійному фонду “МХП - Громаді” маємо тепер газову котельню, яка забезпечує теплом один із мікрорайонів міста. Вони допомагають нам у багатьох проєктах. Наприклад, на початку повномасштабного вторгнення надали кошти на облаштування укриттів у школах і садочках”, - розповів Олександр Коломієць, секретар міської ради і в.о. міського голови Ладижина.
“Наприклад, місцеві жителі подають свої ідеї щодо благоустрою міста. Громада на це виділяє три мільйони гривень. А “МХП - Громаді” додає ще один мільйон. Плюс власні проєкти пишуть освітяни: заміна вікон в їдальнях шкіл, проведення спортивних заходів, освітлення, облаштування майданчиків у садочках. Благодійний фонд допомагає також із обладнанням для лікарень. Торік внесли половину потрібної суми на проєкт “Безпечне місто”. Це система відеокамер, яка аналізує, що відбувається в місті. Завдяки їй уже розкрито багато крадіжок”, - розповів в.о. міського голови Ладижина.
Друга програма співпраці з “МХП - Громаді” – це підтримка малого бізнесу. Місцевий бюджет і Благодійний фонд виділяють по 1 млн грн на її реалізацію. Переможці програми отримують по 200 тис. грн на розвиток власної справи.
Також Благодійний фонд і громада спільно створюють реабілітаційний центр для військових, відновлюють кінотеатр. Заплановано розбудову кінно-спортивного клубу, щоб проводити сеанси іпотерапії для дітей, сімей загиблих військових.
Загалом за період 2022-2023 року на соціальні проєкти Ладижинської громади БФ “МХП - Громаді” спрямував понад 22 млн грн
Ладижинська міська територіальна громада Гайсинського району на Вінниччині
На початок повномасштабного вторгнення тут мешкало близько 22,5 тис. осіб. Нині додалося 2,5 тис. переселенців
Загалом за період 2022-2023 року на соціальні проєкти Ладижинської громади БФ “МХП - Громаді” спрямував понад 22 млн грн. Це проєкти, ініційовані Фондом: “Роби своє”, “Лікар для села”, “Кіно заради перемоги”, “Скарбничка здоров’я”, а також конкурсні проєкти, які втілили жителі громади: спорт, культура, освіта, охорона здоров’я, заклади харчування та обслуговування в соціальній сфері.

громада
нараховує 24 села та близько 5 тис. жителів
Активно включились у волонтерський рух
“Наша громада активно включилась у волонтерський рух. Заклади бюджетної сфери та звичайні жителі взялися допомагати армії та постраждалим від війни людям. Ми прийняли близько 2,5 тисячі вимушених переселенців. До прикладу, село Григорівка – одне з найвіддаленіших у нашій громаді, де живе 200 місцевих жителів, прихистило понад тисячу осіб”, - говорить голова Бобрицької громади Олена Штефан.

Активісти організували волонтерський загін “Литвинецька Січ”. Готують сухі борщі та супи для ЗСУ.
“За грантові кошти змогли придбати генератор, овочерізку, вакууматор. Люди працюють добровільно: вечорами натирають овочі й закладають у сушарки, потім фасують їх по пакетах. Це один із прикладів згуртованості нашої громади. Наші творчі колективи їздять із благодійними концертами по селах”, - каже Олена Штефан.
Бобрицька громада також співпрацює з Благодійним фондом “МХП - Громаді”.
У конкурсі “Час діяти, Україно!” Бобрицька громада бере участь з 2019 року. 2023-го перемогу здобули п’ять соціальних ініціатив. На їх реалізацію БФ “МХП - Громаді” виділив від 50 до 100 тис. грн.
Громада облаштувала спортивний майданчик у селі Григорівка, територію активного дозвілля в Потапцівському сільському будинку культури. На базі комунального управління “Інклюзивно-ресурсний центр” для дорослих і дітей відкрили студії - для занять йогою, чайних церемоній, звукових медитацій, ароматерапії.
Бобрицька сільська об’єднана територіальна громада Канівського району на Черкащині
“Фонд підтримує не лише фінансово. Вони навчили нас писати проєкти. Потім ми разом робили перші кроки щодо втілення їх у життя”, - додала голова громади.
“Реалізували проєкт “Читай своє”. У сільських бібліотеках облаштували шість локацій. Закупили сучасну українську літературу та світову класику українською мовою, канцелярське приладдя, матеріали для читацьких клубів. Провели кампанію з популяризації читання та акцію “Очисти свою бібліотеку” - жителі громади приносили на макулатуру російські та радянські книжки. Вдалося зібрати майже пів тонни”, - розповіла Анна Бабенко, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Бобрицької сільської ради.
До повномасштабного вторгнення у громаді жило понад 19 тис. осіб
Змогли відправити не одну вантажівку допомоги військовим і цивільним
“Із перших днів війни при селищній раді створили осередок зі збору допомоги для військових і переселенців, які щодня прибували в громаду. Збирали харчі, одяг, взуття, медикаменти, матраци та подушки, засоби гігієни. Долучилися активно жителі й усі наші аграрії. Вони надавали продукти, транспорт. Завдяки цьому змогли відправити не одну вантажівку допомоги військовим і цивільним. Підтримуємо мобілізованих жителів нашої громади, військові частини, які звертаються по допомогу. Перераховуємо кошти, закуповуємо дрони, запчастини, ремонтуємо техніку”, - говорить голова громади Василь Мельник.
“Одні люди зупинялись у нас просто перепочити, інші оселялися тимчасово. Є переселенці, що залишилися жити в громаді, знайшли роботу, дітей влаштували у школи та дитсадки. На сьогодні таких понад 700 осіб”, - додав Василь Мельник.

Змогли обладнати освітній простір, тренажерний зал у спортивній школі, кімнату психологічного перезавантаження, а також реабілітаційну кімнату для військових та жителів громади. Сьогодні БФ "МХП - Громаді" готовий допомогти в реалізації ще одного проєкту, який селищна рада розпочала ще торік. Це ремонт хірургічного відділення лікарні. Було виділено 1,5 мільйона гривень з місцевого бюджету. Але у зв’язку з тим, що нині зменшилися надходження, самотужки завершити роботи ми не в змозі. Тому звернулися до “МХП - Громаді”, і вони планують допомогти нам із ремонтом відділення”, - говорить Василь Мельник.
Комунальні установи громади щороку беруть участь у конкурсах благодійного фонду “МХП - Громаді”.
“Тоді ми перемогли в конкурсі мікрогрантів для розвитку громад “Час діяти, Україно!” Загалом було подано 132 заявки з 12 областей. Кращими визнали 60 проєктів. Наш був серед трьох переможців із Хмельниччини. На виділені кошти біля школи обладнали велопарковку зі зручними лавочками для учнів. Через рік у цьому конкурсі перемогли з проєктом “Чудо-острів села Гулівці”. Староста Вадим Габателі зміг згуртувати всіх жителів округу. Люди впродовж декількох днів прибирали паркову зону. За кошти “МХП-Громаді” обладнали майданчик, а за гроші селищної ради встановили лавочки, провели освітлення, закупили смітники”, - розповідає Катерина Прадун, начальник відділу економічного розвитку, інфраструктури та інвестицій Білогірської селищної ради.
“Їх націлено на розвиток і підтримку громади, молоді, переселенців, військових, мобілізованих жителів та їхніх родин. Хочемо змінити життя сільської громади на краще. Показати, що в нас, як і в місті, можуть функціонувати сучасний спортзал, дитячий простір, надаватися якісні медичні та психологічні послуги”, - додала Катерина Прадун.

На реалізацію різних проєктів “МХП - Громаді” виділяє від 80 до 100 тис. грн. Торік Білогірська громада виграла гранти ще на чотири проєкти.
До складу Білогірської селищної об'єднаної територіальної громади Хмельниччини входить одне селище і 60 сіл. Створено 11 старостинських округів, адміністративний центр міститься в селищі Білогір’я
За перший рік повномасштабної війни Білогірська громада допомогла понад 3 тис. переселенців
громада
Виділяють гранти на розв'язання конкретних проблем малих міст і сіл
У квітні 2024-го стартує подавання заявок на конкурс соціальних ініціатив “Час діяти, Україно!” Це гранти на розв'язання конкретних проблем малих міст та сільських громад. Конкурс охоплює 12 областей України. Переможці отримують до 100 тис. грн.
“Торік подали 837 заявок - це рекордна кількість. Переможцями стали 149 проєктів в освіті, медицині, розвитку інфраструктури, громадських просторів, збереженні традицій та культурної спадщини, реабілітації ветеранів, енергетичній безпеці та інтеграції внутрішньо переміщених осіб. Під час війни відновлення та розвиток громад є ще більш актуальними. Від будівництва укриттів, установлення генераторів до створення класів безпеки”, – коментує директорка Благодійного фонду “МХП - Громаді” Тетяна Волочай.
Проєкт “Молодь - громаді” впроваджується Благодійним фондом “МХП - Громаді” за підтримки проєкту розвитку ООН “Підтримка громадянського суспільства та молоді”. Реалізується за фінансування Міністерства закордонних справ Данії.
“У результаті невеликі громади отримали сучасні молодіжні хаби для показів фільмів, творчих вечорів із обговоренням книг, креативні спортивні й шахові майданчики, зони відпочинку, мобільні кінозали та тренінги із сексуальної освіти молоді. Сучасні підлітки вже за кілька років відбудовуватимуть Україну. Тому нині важливо показати їм шлях, щоб вони могли розвивати свої населені пункти, власні бізнеси й у цілому державу”, - зазначила Тетяна Волочай.
Протягом минулої осені 100 українців віком 14-17 років реалізували у своїх містечках і селах різні проєкти - від молодіжних просторів, розвиткових проєктів до спортивних майданчиків і зон відпочинку. Найкращі 20 отримали по 40 тис. грн.
Підтримка ветеранського бізнесу в громадах
Благодійний фонд “МХП - Громаді” активно долучається до підтримки ветеранського бізнесу в місцевих громадах, започаткували кілька програм.
“Усі учасники - сміливці. Серед них є волонтери, військові, дружини військових, родини, які втратили рідних. Попри всі виклики вони продовжують займатися власною справою, розвиватися, рухатися вперед і вірити в перемогу. А ми віримо в них і з радістю підтримуємо їхні ініціативи. Серед переможців, зокрема, проєкт “М’ясКо від мами” - медикиня, мати двох воїнів батальйону “Азов”, один з яких загинув. Вона готує і відправляє на фронт продукти. Інший підприємець переміг з ідеєю “Готові страви в реторт-пакетах”, він теж забезпечує військових. Допомогу на розвиток бізнесу отримав військовослужбовець із Київщини, який є власником сімейного кафе. У перші тижні повномасштабного вторгнення чоловік у своєму закладі надавав допомогу переселенцям”, - прокоментувала Тетяна Волочай.
Ще одна програма підтримки ветеранського бізнесу - #Варто “РобиТИ своє”від БФ "МХП - Громаді" в партнерстві з Українським ветеранським фондом. Метою є фінансування бізнесу ветеранів, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та членів сімей загиблих (померлих) захисників та захисниць України у сфері сільського господарства й агропромислового комплексу.
Наприклад, Ольга Олефіренко з Кіровоградщини відкрила фермерське господарство у місті Бобринець. Це була мрія її батька, який загинув під Маріуполем на Донеччині. Донька захисника подала на конкурс проєкт із відгодівлі та розведення свиней. Отримала грант 785 тис. грн.
Наприклад, метою конкурсу бізнес-ідей “Роби своє з Kurator” була підтримка бізнесу, який постраждав під час війни або який розвивають військові. Переможцями стали 10 підприємців із Київської, Дніпропетровської, Полтавської та Черкаської областей. Кожен отримав по 100 тис. грн.
Микола Ружицький із села Затишного на Вінниччині з перших днів повномасштабної війни звільняв Харківщину у складі 66-ї бригади. За станом здоров’я демобілізувався. Вирішив зайнятися власною справою. Переміг із проєктом “Будівництво зерноскладу, свинарника та придбання обладнання”. На грантові кошти збудував приміщення для зберігання зерна й утримування худоби, купив сівалку. Планує також придбати олієпрес, кормозмішувач і плуг.
Загалом, Благодійний фонд “МХП - Громаді” понад 8 років допомагає розвиватися селам і маленьким містечкам України. А під час повномасштабної війни робить усе, щоб підтримати українців у цей важкий для країни час.
громада
Проєкт підготовлено за підтримки
Над спецпроєктом працювали:
Олена ПЕТІК Коректорка
Рада КІШКА Дизайн та верстка
Мирослава БОНДАРЕНКО Редакторка
Любов КАРНАРУК Авторка
Юлія ІЛЬЧЕНКО Продакшн