Сільськогосподарські домогосподарства Харківщини та Херсонщини отримали допомогу від Фундації Кока-Кола та Українського Червоного Хреста

Як благодійники допомагають громадам, що найбільше постраждали від війни

Фундація Кока-Кола виділила 300 тис. доларів США ґрантової допомоги на реалізацію програми підтримки найбільш постраждалих сільськогосподарських домогосподарств у Харківській та Херсонській областях. Програму реалізував Український Червоний Хрест.
Робота на землі є частиною української ідентичності
Більшість українців позитивно ставиться до роботи на землі й навіть вважає її частиною національної ідентичності. Про це свідчить опитування Київського міжнародного інституту соціології, яке проводили в грудні 2022 року.
65% опитаних повідомили, що вирощують для власного споживання овочі. Вважають їх смачнішими, ніж придбані в супермаркеті.
83% дорослих жителів України, що брали участь в опитуванні, роблять продуктові запаси – консервують, заморожують або сушать овочі, фрукти, ягоди, гриби. Так дбають про власну продовольчу безпеку.
Також дослідження соціологів підтверджують, що роботу на землі українці вважають перспективним напрямом для самозайнятості, щоб забезпечити родину.
Більшість українців є технологічно освіченою, активно користується інтернетом для пошуку необхідної інформації. Зокрема, цікавиться новинками сільгосптехніки для обробітку землі, новими сортами, технологіями вирощування. Багато хто встановлює на власних земельних ділянках теплиці, щоб мати добрий урожай для себе й на продаж.
43% опитаних також самостійно вирощують фрукти, ягоди, горіхи.
Город допоміг вижити
Від початку повномасштабного вторгнення найбільше постраждали населені пункти в Донецькій, Харківській, Луганській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, Київській, Чернігівській областях. Житло близько 3,4 млн українців було пошкоджене або повністю зруйноване, йдеться в звіті Київської школи економіки. Прямі втрати аграрного сектора України та земельних ресурсів внаслідок повномасштабної війни на початок 2024 року становили $10,3 млрд.
Багатьом українцям допомагає вижити город, адже люди втратили роботу, домівки, пережили окупацію. Громади по всій Україні почали заохочувати місцевих жителів засаджувати всі доступні земельні ділянки, щоб не допустити продовольчої кризи у країні. Насінням безкоштовно діляться сільгосппідприємства й благодійники. Багато хто з українців зізнається, що обробіток землі під час війни єднає з односельцями, додає впевненості та допомагає впоратися психологічно з випробуваннями.
“Посадила огірки, помідори, капусту”
Село Гракове на Харківщині потрапило в окупацію 25 лютого, у вересні 2022 року ЗСУ його звільнили. У селі зруйновано 70% будинків, школу, магазини, пошкоджено церкву. Більшість жителів виїхала, на сьогодні повернулася додому менш як третина. Місцеві скаржаться на відсутність роботи, погане транспортне сполучення.
До повномасштабного вторгнення родина Тетяни Пак мала велике господарство: власним трактором обробляли 3 га землі, тримали птицю, у теплицях вирощували овочі для себе та на продаж. Окупанти все знищили, а чоловіка Тетяни вбили.
“Намагаюся відновити зруйноване. Посадила цього року огірки, помідори, капусту на продаж. Цього мало, звичайно, щоб прожити. Але все ж якась підтримка”, – каже Тетяна Пак.
Жінка отримала матеріали для будівництва нової теплиці від Фундації Кока-Кола та Українського Червоного Хреста, які допомагають жителям сіл відновлювати їхні зруйновані господарства.
Нову теплицю отримали й сусіди Тетяни – родина Бардакових. Стара була знищена під час прильоту на город. Господарі планують посіяти в теплиці розсаду, щоб виростити овочі для себе та дітей.
А родина Черкашиних отримала мотоблок від Фундації Кока-Кола та Українського Червоного Хреста.
“Тепер буде легше обробляти землю – орати, культивувати, садити картоплю. Восени за допомогою мотоблока підготую ділянки під часник та цибулю”, – радіє Василь Черкашин.
Для ґрантової підтримки у селі Гракове обрали господарства, що були частково пошкоджені або повністю зруйновані під час бойових дій.
Зареєструвалося 91 домогосподарство. Мета проєкту – підтримати постраждалих селян, для яких обробіток землі є основним заробітком. Цьогоріч програму реалізували для шести сіл у Малинівській та Чкаловській громадах на Харківщині. Наступного року плануємо залучити до цієї програми родини з інших сіл”, – розповіла Валентина Костенко, заступниця голови Харківської обласної організації Українського Червоного Хреста.
Хто може долучитися до ґрантової програми
Цього року від Фундації Кока-Кола та Українського Червоного Хреста натуральну й цільову грошову допомогу для відновлення джерела прибутку від сільськогосподарської діяльності у Харківській області отримали жителі Чугуївського району Малинівської громади – с. Мосьпанове, Стара Гнилиця. Також с. Гракове Чкаловської громади. На Херсонщині – жителі Бериславського району Великоолександрівської громади – с. Первомайське, Біла Криниця, Кар’єрне.
Жителям сіл передали полікарбонатні теплиці та мотоблоки з додатковим навішуваним обладнанням.
Протягом двох минулих років Фундація Кока-Кола активно підтримує українців. Підтримка та розбудова економіки країни у такі важкі часи – особливо важлива. Ми розуміємо, що людям необхідно надавати таку допомогу, завдяки якій вони зможуть утримувати та розвивати свої домогосподарства, годувати сім’ї, заробляти на підтримку життєдіяльності, розвиваючи тим самим свої місцевості та прилеглі території. Цей ґрант Фундації Кока-Кола допоможе відновити та підтримувати життєдіяльність сільськогосподарських домогосподарств на постраждалих територіях”, – зазначив Карлос Пагоага, Президент Фундації Кока-Кола.
Для участі у ґрантовій програмі першочергово розглядали домогосподарства з найбільшою кількістю критеріїв вразливості:
частково пошкоджені або повністю зруйновані внаслідок війни,
у родині є люди старше 65 років, особи з інвалідністю I та/або II групи, двоє або більше неповнолітніх дітей,
малозабезпечені родини, а також ті, хто доглядають за дітьми-сиротами.
Український Червоний Хрест уже не вперше реалізує такі програми у громадах, які найбільше постраждали від війни. Ми прагнемо впроваджувати довгострокові проєкти, спрямовані на підтримку людей, які хочуть відновити своє господарство, працювати та розвиватись”, – поділився Максим Доценко, генеральний директор Українського Червоного Хреста.
Домогосподарства, що продемонстрували успішне використання наданого сільськогосподарського обладнання, отримали додаткову грошову допомогу для закупівлі необхідних витратних матеріалів. Наприклад, насіння, захисних сіток для теплиць.
Місія – допомога громадам
Починаючи з 24 лютого 2022 року, Система Компаній Кока-Кола спільно з Фундацією Кока-Кола зобов’язалися забезпечити українцям благодійну допомогу на суму понад $35 млн.
Адже місія Фундації Кока-Кола – створювати позитивні зміни по всьому світу в тих громадах, де працює Кока-Кола й де живуть та трудяться її працівники. З моменту свого заснування 1984 року Фундація Кока-Кола, виконуючи свої зобов’язання зі зміцнення громад у всьому світі, передала ґрантові кошти у розмірі понад $1,5 млрд.
“Наші благодійні внески спрямовані на забезпечення безперервного доступу до питної води, протидію глобальній зміні клімату та стихійним лихам, розвитку циркулярної економіки та розширення економічних можливостей, а також вирішення проблем, що стосуються громад”, – зазначили у Фундації Кока-Кола.
Раніше Фундація Кока-Кола виділила 300 тис. доларів США ґрантової допомоги на покращення доступу до чистої питної води для населення Херсонської, Миколаївської, Запорізької та Дніпропетровської областей. А в селі Богданівка на Київщині відбудовують дитячий садок, який зруйнували російські окупанти. До того ж громадам передавали мобільні котельні, електрогенератори, продуктові набори, постільні комплекти з теплими ковдрами. Усі проєкти реалізуються спільно з Українським Червоним Хрестом.
Над спецпроєктом працювали:
Оксана МИШОПИТА Креативна продюсерка
Олена ПЕТІК Коректорка
Кріcтіна НАГОРНЮК Дизайн, верстка
Мирослава БОНДАРЕНКО Авторка, редакторка
Олексій СКОПНЕНКО Продакшн
Матеріал підготовано за підтримки: