Після повномасштабного вторгнення про Чорнобаївку на Херсонщині дізналася більшість українців, адже про неї часто згадували в новинах. Село опинилося в окупації. ЗСУ багаторазово завдавали успішних ударів по позиціях ворога на місцевому аеродромі. Про Чорнобаївку почали складати вірші та пісні. Звільнили село в середині листопада 2022 року. Але воно й досі потерпає від обстрілів.
“Село велике, води не вистачало”
“Переживаю вже другу війну. І 41-го ховалася в підвалі від обстрілів, і 2022-го – під час окупації”, – згадує місцева жителька, 86-річна Марія Бурак.
Підрив дамби Каховської ГЕС спричинив катастрофічну ситуацію з прісною водою у багатьох областях України. Зокрема, у Чорнобаївській територіальній громаді на Херсонщині висохла місцева річка, а артезіанські свердловини, що залишилися, не здатні забезпечити мешканців питною водою.
“Війна принесла нам усе найгірше, що тільки може бути. Село велике, води не вистачало. Напор був дуже слабий. Води хватало, щоб їжу приготувати та тварин напоїти. Полити щось на городі не могли. Все погоріло, лишились без урожаю”, – каже Алевтина Головай із Чорнобаївки.
Після підриву дамби Каховської ГЕС для жителів села організували підвезення бутильованої води з Херсона та Миколаєва. Проте цей тимчасовий захід не розв'язував проблеми повністю. До того ж шлях до Чорнобаївки небезпечний через постійні обстріли села з лівого берега Дніпра.
Наші волонтери доставляли до 5 тонн бутильованої води на добу в села, що постраждали від підтоплення. Загалом проблема із забезпеченням жителів як питною, так і технічною водою на Херсонщині існувала й раніше.
Після підриву Каховської ГЕС вона ще більше загострилася. На сьогодні практично всі громади області відчувають дефіцит питної води”, – розповіла Лариса Марченко, голова Херсонської обласної організації Українського Червоного Хреста.